Preeklamptik anne ve bebeklerinde asimetrik dimetil arjinin düzeyi ve oksidan/antioksidan sistemin rolü
Role of asymmetric dimethyl arginine level and oxidant/anti-oxidant system in preeclamptic mothers and babies
  1. Tez No: 417265
  2. Yazar: SEDEF NARİN TONGAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Preeklamptik anne bebeklerinin tanınması, doğum sonrası ihtiyaçlarının belirlenmesi, karşılaştıkları sorunların bilinmesi, uygun yenidoğan yoğun bakım koşullarının hazırlanması ve tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi perinatal morbidite ve mortalite riskinin azaltılması bakımından önemlidir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Nisan 2013 ile Ekim 2014 tarihleri arasında, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Kadın Doğum Servisinde takip edilen 62 gebe ve bebeği alındı. Preeklampsisi olan 31 gebe ve bebeği Grup I, Hasta grubunu; preeklamptik olmayan 31 gebe ve bebeği ise Grup II, Kontrol grubunu oluşturdu. Preeklampsi; 20. gebelik haftasından sonra dört saat ara ile en az iki defa bakılan kan basıncının 140-159/90-109 mmHg veya birkaç dakika arayla >160/110 mmHg olması, proteinürinin spot idrarda ≥+1 veya 24 saatte >300 mg olması olarak tanımlandı. Çalışmada değerlendirilmek üzere annelerden doğumdan önce, korddan doğum sırasında, bebeklerden doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde kan örnekleri ve her gebeden plasenta örneği alındı. Bu çalışmada preeklampsi tanısı olan ve olmayan annelerin yaşı, kilosu, ilk gebelik durumu, gebelik süreleri, sistolik ve diastolik kan basıncı değerleri, bebeklerin ise doğum ağırlıkları, cinsiyetleri, tedavisi süresince gelişen problemler ve komplikasyonları, klinik ve laboratuar özellikleri, prognozları, serum asimetrik dimetil arjinin (ADMA), arjinin, nitrik oksit (NO) ve total antioksidan kapasite (TAK) düzeyleri incelendi. Bulgular: İki grup karşılaştırıldığında prognozu etkileyebilecek antenatal faktörler (anne yaşı, düzenli gebelik takipleri, antenatal steroid uygulanma oranları, plasenta patolojileri ve oligohidramnioz) açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: Preeclampsia is the major cause of perinatal morbidity and mortality. Identification of preeclamptic mothers and babies is important to specify the postnatal needs, to know encountered problems, to provide proper neonatal intensive care conditions and to develop therapeutic approaches for reducing risks of perinatal morbidity and mortality. Material and Methods: 62 pregnant women and their babies who were followed up in Zonguldak Bülent Ecevit University obstetrics service are involved in the study between April 2013 and October 2014. 31 Preeclamptic pregnant and babies (Group I), formed Patient group; 31 pregnant and babies without preeclampsia (Group II), formed Control Group. Preeclampsia is defined as having blood pressure 140-159/90-109 mmHg which was measured at least two times at intervals of 4 hours or >160/110 mmHg at intervals of couple of minutes at after 20 gestational weeks , having proteinurine in spot urine≥+1 or >300 mg in 24 hours. Blood samples were obtained from mothers before birth, from the cord during birth, from babies in first 24 hours after birth and placenta samples were obtained from each pregnant to evaluate in the study. Age, weight, initial pregnancy state, pregnancy period, systolic and diastolic blood pressure levels of mothers with and without pre-eclampsia diagnosis, while birth weights, genders, problems and complications during treatment process, clinic and laboratory properties, prognosis, serum asymmetric dimethyl arginine levels (ADMA), arginine, nitric oxide (NO) and total antioxidant capacity (TAC) levels of babies were examined in this study. Results: There was no significant difference between two groups about antenatal factors (age of mother, regular pregnancy follow up, antenatal steroid application, placenta pathologies and oligohydramnios) that effect on prognosis.