İlköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin aerobik ve anaerobik güçlerinin incelenmesi
The study for the aerobic and anaerobic powers of primary and secondary school pupils
  1. Tez No: 203726
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim ve ortaöğretimin değişik sınıflarındaki öğrencilerimizin aerobik ve anaerobik güçlerini ölçerek arasındaki ilişkiyi belirlemektir.Bu araştırmaya Samsun ili merkezde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise ve ilköğretim okullarından, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yazılı izin almak suretiyle; gönüllü, sağlıklı, aktif olarak spor yapmayan ilköğretim 6, 7, 8. ve ortaöğretim 9, 10, 11. sınıflardan 20 kız 20 erkek öğrenci olmak üzere toplam 240 deneğin katılımı ile gerçekleştirildi. Deneklerin yaş, boy, ağırlık, aerobik ve anaerobik güçleri ölçüldü. Anaerobik güç ölçümü, Wingate anaerobik güç testi ile; aerobik güç ölçümü, Cooper test ile yapıldı.Deneklerin sınıflara göre yaş, boy ve kilo ortalamaları sırasıyla şu şekilde bulunmuştur. Kız deneklerin 6.sınıf 11.4yıl, 151.72cm, 42.03kg; 7.sınıf 12.35yıl, 156.35cm, 51.51kg; 8.sınıf 13.4yıl, 158.86cm, 53.19kg; 9.sınıf 14.4yıl, 159.44cm, 52.11kg; 10.sınıf 15.35yıl, 158.66cm, 56.47kg; 11.sınıf 16.15yıl, 161.32cm, 54.90kg'dir. Bu değerler erkek deneklerde: 6.sınıf 11.45yıl, 149.00cm, 41.08kg; 7.sınıf 12.4yıl, 156.66cm, 44.92kg; 8.sınıf 13.2yıl, 163.15cm, 54.20kg; 9.sınıf 14.4yıl, 165.56cm 54.87kg; 10.sınıf 15.45yıl, 170.66cm, 59.17kg; 11.sınıf 16.15yl, 171.77cm, 63.85kg'dir.Deneklerin sınıflara göre anaerobik güç (alaktasit kapasite, zirve güç) ve anaerobik kapasite (laktasit kapasite, ortalama güç) değerleri sırasıyla kız deneklerde: 6.sınıf 318.04W, 222.40W; 7.sınıf 370.79W, 266.98W; 8.sınıf 393.81W, 279.72W; 9.sınıf 387.14W, 277.51W; 10.sınıf 411.06W, 296.81W; 11.sınıf 407.32W, 270.64W'dır. Erkek deneklerde: 6.sınıf 331.26W, 248.23W; 7.sınıf 381.58W, 267.87W, 8.sınıf 477.48W, 351.12W; 9.sınıf 507.14W, 380.08W; 10.sınıf 562.66W, 412.75W, 11.sınıf 614.69W, 447.15W'dır.Deneklerin sınıflara göre aerobik güç (maks. VO2) ortalamaları kız deneklerde; 6.sınıf 35.67ml/kg.dk, 7.sınıf 34.87ml/kg.dk, 8.sınıf 34.84ml/kg.dk, 9.sınıf 33.96ml/kg.dk, 10.sınıf 35.11ml/kg.dk, 11.sınıf 34.98ml/kg.dk; erkek deneklerde ise 6.sınıf 43.12ml/kg.dk, 7.sınıf 41.12ml/kg.dk, 8.sınıf 42.00ml/kg.dk, 9.sınıf 40.46ml/kg.dk,10.sınıf 42.40ml/kg.dk, 11.sınıf 43.23ml/kg.dk'dır.Deneklerin anaerobik güçleri ile aerobik güçleri arasındaki korelasyonlar erkek deneklerde: 6.sınıf -0.13, 7.sınıf -0.01, 8.sınıf -0.13, 9.sınıf -0.43, 10.sınıf -0.23, 11.sınıf -0.56'dır. Bu korelasyonlar kız deneklerde: 6.sınıf -0.06, 7.sınıf -0.43, 8.sınıf 0.21, 9.sınıf -0.24, 10.sınıf 0.27, 11.sınıf -0.12'dir.Sonuç olarak deneklerin aerobik güçleri ile anaerobik güçleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to measure the aerobic and anaerobic powers of students in different grades of primary and secondary schools and to define the relationship between these powers,This research has been carried out, through the written approval of Samsun National Education Management, in 20 girls 20 boys each from grades 6, 7, 8, 9, 10, 11, who volunteered, were healthy and were not active in sports. The total number of the students (subjects) participating to the research is 240.The age, height, weight, aerobic and anaerobic powers of subjects were measured. Anaerobic power measurement was made with Wingate anaerobic power test, while aerobic power measurement was performed with Cooper Test.The age, height and weight average of subjects, in order of grades, were as following respectively: Girls: 6.grade 11.4 years, 151.72 cm, 42.03 kg; 7.grade 12.35 years, 156.35 cm, 51.51 kg; 8.grade 13.4 years, 158.86 cm, 53.19 kg; 9.grade 14.4 years, 159.44 cm, 52.11 kg; 10.grade 15.35 years, 158.66 cm, 56.47 kg; 11.grade 16.15 years, 161.32 cm, 54.90 kg. These values for boys were as following: 6.grade 11.45 years, 149.00 cm, 41.08 kg; 7.grade 12.4 years, 156.66 cm, 44.92 kg; 8.grade 13.2 years, 163.15 cm, 54.20 kg; 9.grade 14.4 years, 165.56 cm, 54.87kg; 10.grade 15.45 years, 170.66 cm, 59.17 kg; 11.grade 16.15years, 171.77 cm, 63.85 kg.The anaerobic power (alactacit capacity, peak power) and anaerobic capacity (lactic capacity, average power) of subjects were as following respectively in order of the grades. Girls: 6.grade 318.04W, 222.40W; 7.grade 370.79W, 266.98W; 8.grade 393.81W, 279.72W; 9.grade 387.14W, 277.51W; 10.grade 411.06W, 296.81W; 11.grade 407.32W, 270.64W. Boys: 6.grade 331.26W, 248.23W; 7.grade 381.58W, 267.87W, 8.grade 477.48W, 351.12W; 9.grade 507.14W, 380.08W; 10.grade 562.66W, 412.75W; 11.grade 614.69W, 447.15W.The average aerobic powers (max VO2) of subjects were as following respectively in order of the grades.Girls: 6.grade 35.67ml/kg.min, 7.grade 34.87ml/kg.min, 8.grade 34.84ml/kg.min, 9.grade 33.96ml/kg.min, 10.grade 35.11ml/kg.min, 11.grade 34.98ml/kg.min. Boys: 6.grade 43.12ml/kg.min, 7.grade 41.12ml/kg.min., 8.grade 42.00ml/kg.min, 9.grade 40.46ml/kg.min, 10.grade 42.40ml/kg.min, 11.grade 43.23ml/kg.min.The correlations between anaerobic and aerobic powers of the subjects were as following. Girls 6. grade -0.06, 7.grade -0.43, 8.grade 0.21, 9.grade -0.24, 10.grade 0.27, 11.grade -0.12; boys 6.grade -0.13, 7.grade -0.01, 8.grade -0.13, 9.grade -0.43, 10.grade -0.23, 11.grade -0.56.In conclusion, no meaningful relationship between the anaerobic and aerobic powers of subjects could be found.