Penisilin modeli deneysel epilepside farklı antikonvulsan ajanların etkileri : elektrofizyolojik bir çalışma
Effects of different anticonvulsant agents in penicillin-induced experimental epilepsy: an electrophysiologic study
- Tez No: 203728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Epilepsi, bazı fonksiyonel ve yapısal değişikliklerden dolayı beynin uyarıcı ve baskılayıcı dengelerinin bozulmasıyla meydana gelen nöronal deşarjlarla karakterize bir hastalık grubudur. Kullanılan ilaç tedavilerine rağmen hastaların ancak bir kısmında nöbetler kontrol altına alınabilmektedir. NO'in epilepside rolünün olduğunu bildirilmektedir. Ancak NO ile yaygın kullanılan antiepileptik ilaçların etkileşimi konusundaki çalışmalar sınırlıdır.Bu nedenle sunulan çalışmada, penisilinle oluşturulan deneysel epilepsi modelinde; valproat, topiramat, gabapentin, NO sistemi agonist ve antagonistlerinin etkileri ile birbirleriyle olan etkileşimleri araştırıldı. Toplam 129 adet dişi Wistar sıçan, üretan anestezisi altında kafa derileri ve sol korteksi örten kafa kemiği açıldıktan sonra stereotaksik cihaza ve dijital bir kayıt düzeneğine bağlandı. Çalışmada kullanılan hayvanlara penisilin, penisilin + valproat, penisilin + topiramat, penisilin + gabapentin, penisilin + L-NAME, penisilin + SNP, penisilin + L-NAME + valproat, penisilin + L-NAME + topiramat, penisilin + L-NAME + gabapentin, penisilin + SNP + valproat, penisilin + SNP + topiramat, penisilin + SNP + gabapentin uygulanarak sözkonusu maddelerin epileptiform aktivite üzerine etkileri incelendi.Elde edilen verilere göre; penisilin kaynaklı epileptiform aktivite, valproat, gabapentin ve topiramat tarafından azaltıldı. Epileptiform aktivite üzerinde L-NAME'in etkisi görülmezken, SNP aktiviteyi azalttı. L-NAME; valproat, topiramat ve gabapentinin epileptiform aktivite üzerindeki inhibe edici etkilerini azalttı. SNP; valproat ve topiramatın epileptiform aktiviteyi inhibe edici etkilerini arttırırken, gabapentinin etkisini değiştirmedi. Bulgulara göre penisilin modeli deneysel epilepside; valproat, topiramat ve gabapentinin epileptiform aktiviteye etkileri üzerinde NO sisteminin rolü olduğu söylenebilir. Penisilinle indüklenmiş deneysel epilepsi modelinde bu çalışmayla elde edilen veriler literatür için tamamen yeni bulgulardır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a group of diseases characterized by abnormal neuronal discharges. These discharges are originated from disturbances between stimulatory and inhibitory balances of the brain. This disturbance may be the consequence of any structural and functional changes in the brain. NO is also reported to have a role in epilepsy. But there are limited number of studies about the interaction between NO and commonly used antiepileptic drugs.In the present study, for the first time; the effects of antiepileptic drugs, agonists and antagonists of nitric oxide (NO) and their reciprocal interactions were investigated in penicillin-induced epilepsy model. Female Wistar rats (n=129) were subjected to a surgical removal of left crania prior to be connected to a data acquisition system for recordings. Animals were divided into 12 groups according to the injected drugs as follows: penicillin, penicillin + valproat, penicillin + topiramat, penicillin + gabapentin, penicillin + L-NAME, penicillin + SNP, penicillin + L-NAME + valproat, penicillin + L-NAME + topiramat, penicillin + L-NAME + gabapentin, penicillin + SNP + valproat, penicillin + SNP + topiramat.In this study, frequency of penicillin-induced epileptiform activity is decreased by valproat, gabapentin and topiramat. Non spesific NOS inhibitor L-NAME had no effect on the frequency of epileptiform activity. SNP; a nitric oxide donor , decreased the frequency of epileptiform activity. L-NAME diminished the inhibitory effects of valproat, topiramat and gabapentin. SNP potentiated the inhibitory effects of valproat and topiramat. However it is important to note that SNP did not change the effect of gabapentin. Based on the current findings, we can conclude that NO system could have a role in the effects of valproat, topiramat and gabapentin on penicillin-induced epileptiform activity.