Köpeklerde oluşturulan sınıf-II furkasyon defektlerinin tedavisinde mezenkimal kök hücre ve otojen kemik greftlerinin karşılaştırılması
Comparison of mesenchymal stem cells and autogenous bone grafts in the treatment of experimental class-II furcation defects in dogs
- Tez No: 203729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇAYIR KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mezenkimal dokuların öncü hücreleri olan mezenkimal kök hücrelerin (MKH'lerin) periodontal doku hücreleri dahil, çeşitli bağ dokusu hücrelerine farklılaşabilme kapasitelerine bağlı olarak periodontolojide alternatif bir rejeneratif tedavi uygulaması olabileceği hipoteziyle bu çalışmada köpeklerde oluşturulan Sınıf II furkasyon defektlerinin rejeneratif tedavisinde doku mühendisliği prensipleri kullanılarak, MKH ve yapı iskelesi olarak trombositten zengin plazma (TZP) uygulanması ve bu kombinasyonun etkinliğinin histopatolojik olarak otojen kemik greftleri ile karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmada 3 adet yetişkin dişi melez köpek kullanıldı. Sınıf II furkasyon defektlerine rejenerasyon amacıyla TZP, otojen kemik grefti, TZP+otojen kemik grefti, MKH+TZP uygulandı. Kontrol defektlerine herhangi bir materyal uygulanmadı. 8 haftalık iyileşme sürecinden sonra klinik olarak sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman seviyesi, histomorfometrik olarak yeni sement ve yeni alveol kemiği miktarları (?m ve %) ölçüldü.Sınıf II furkasyon defektlerinin rejeneratif tedavisinde yeni sement (?m ve %) ve yeni alveol kemiği (%) bulgularına göre otojen kemik grefti, TZP+otojen kemik grefti, MKH+TZP uygulamaları arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık olmadığı gözlendi (P>0.05).Köpeklerde oluşturulan sınıf II furkasyon defektlerinin tedavisinde MKH uygulamasının periodontal rejenerasyonu sağlayabileceği ancak, rejenerasyon sağlamadaki etkinliğinin otojen kemik grefti etkinliğinden üstün olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the information that mesenchymal stem cells (MSCs), precursor of mesenchymal tissues, have the ability to differentiate to various connective tissue cells including periodontal tissue cells, it is hypothesized that MCSs can be used as an alternative treatment for periodontal regeneration. In this study it was aimed to apply MSCs and platelet rich plasma (PRP) as scaffold using principles of tissue-engineering and compare efficacy of this combination with autogenous bone grafts in the regenerative treament of experimental class II furcation defects created in dogs.3 hybrid adult female dogs were included in the study. Class II furcation defects were created on the teeth, then were filled with PRP, autogenous bone graft, PRP+autogenous bone graft and MSCs+PRP for the purpose of periodontal regeneration. Control defects were left empty. Arter 8 weeks healing period clinically probing pocket depth and clinical attachment levels, histomorphometrically new cement and new alveoler bone levels were measured.New cementum (?m and %) and new alveolar bone (%) findings were not statistically different between the applications of autogenous bone graft, PRP+autogenous bone graft and MSCs+PRP in the regenerative treatment of class II furcation defects (P>0.05).It can be concluded that MSC application promotes periodontal regeneration of Class II furcation defects created in dogs however, its efficacy is not higher than autogenous bone grafts.