Psödoeksfoliyasyon sendromunda glokomatöz parametrelerin psödoeksfoliyasyonu bulunmayan olgularla karşılaştırılması
Comparison of the glaucoma parameters in pseudoexfoliation syndrome with without pseudoexfoliative cases
- Tez No: 203756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK ŞAHİN TIĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada klinik olarak glokomla beraber olmayan PES'li gözlerin PES'i bulunmayan olgularla karşılaştırılmasını, normal sınırlarda bile olsalar PES'li gözlerdeki glokom parametrelerinin normal görünümlü gözlerle farkını incelemeyi amaçladık.Çalışmamıza Ocak 2005 ? Ocak 2007 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve rutin oftalmolojik muayene esnasında GİB'i 21 mmHg'nın altında olan, glokomatöz görme alanı ve optik disk değişiklikleri bulunmayan PES'li olgulardan 37'si dahil edildi. Olgular uzak ve yakın görme keskinliği, göz içi basıncı (GİB), kontrast duyarlılık, merkezi kornea kalınlığı, renkli görme, cup-disk oranı, görme alanı bulguları açısından prospektif olarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare the pseudoexfoliative eyes without glaucoma clinically and eyes without pseudoexfoliation and to investigate the difference between the glaucoma parameters of normal eyes and pseudoexfoliative eyes even in normal ranges.This study included 37 cases of pseudoexfoliative eyes with intraocular pressure under 21 mmHg and without glaucomatous threshold and optic disc changes during routine ophthalmologic examination who applied to ophthalmology clinic of Suleyman Demirel University school of medicine between January 2005 and January 2007. Patients were examined prospectively for distance and reading visual acuity, intraocular pressure (IOP), contrast sensitivity, central corneal thickness, color vision, cup-disc ratio and threshold.