Mersin bölgesinde vitamin B12 ve folik asit düzeylerine ait referans aralıklarının belirlenmesi
Determination of reference intervals of vitamin B12 and folic acid levels in Mersin region
- Tez No: 203769
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Büyüme geriliklerinin tanısında, anemilerin ve bazı nörolojik hastalıkların ayırıcıtanısında B12 ve folik asit vitamin test isteklerine rutinde sık başvurulur. Klinik biyokimyalaboratuvarlarında kullanılan biyokimya testlerinin yorumlanmasında referansaralıklarına başvurulmaktadır. B12 ve folik asit vitamin düzeyleri, coğrafi bölge, ırk,cinsiyet ve yaş gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu çalışmanın amacı;Mersin ili populasyonunda B12 ve Folik asit vitaminlerine ait referans değerlerinincinsiyet ve yaş gruplarına göre belirlenmesidir.Çalışmaya, B12 vitamini referans aralığı çalışması için 1710, Folik asit referansaralığı çalışması için de 1721 kişi dahil edilmiştir. B12 ve Folik asit vitamin düzeyleri, E-170 Modular System cihazında analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda B12 vitamini serumreferans değerleri 0-9 yaşlarında (erkek/kadın: 164-925 pg/ml), 10-19 yaşlarında(erkek/kadın: 55-585 pg/ml), 20-29 yaşlarında (erkek/kadın: 136-466 pg/ml), 30-39yaşlarında (erkek: 107-469 pg/ml; kadın: 105-542 pg/ml), 40-49 yaşlarında (erkek: 97-482 pg/ml; kadın: 101-572 pg/ml), 50-59 yaşlarında (erkek: 91-459 pg/ml; kadın: 98-516 pg/ml), 60 üzeri yaşlarda (erkek: 51-529 pg/ml; kadın: 99-537 pg/ml) olaraksaptanmıştır. Folik asit serum referans değerleri 0-9 yaşlarında (erkek/kadın 5-19ng/ml), 10-19 yaşlarında (erkek/kadın: 3-13 ng/ml), 20-29 yaşlarında (erkek/kadın: 2-12ng/ml), 30-39 yaşlarında (erkek: 3-11 ng/ml; kadın: 4-13 ng/ml), 40-49 yaşlarında(erkek: 4-13 ng/ml; kadın: 4-15 ng/ml), 50-59 yaşlarında (erkek/kadın: 3-16 ng/ml), 60üzeri yaşlarda (erkek/kadın: 3-15 ng/ml) olarak saptanmıştır.Çalışma sonuçlarımıza göre B12 ve folik asit vitamin düzeyleri bölgeye vebeslenme şartlarına göre farklı yaş gruplarında ve cinsiyette farklılık göstermektedir.Çalışma sonuçları her laboratuvarın kendi bölgesindeki populasyona uygun değerlerinkullanılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Serum vitamin B12 and folic acid levels are frequently used in routine analysisof the diagnosis of growth deficiency, and the differential diagnosis of anaemia andsome of the neurologic diseases. In clinical biochemistry laboratories, referenceintervals are used in interpretation of biochemical tests. Serum vitamin B12 and folicacid levels can vary due to the factors of geographical district, ethnicity, sex and age.The aim of this study was to determine the reference intervals of serum vitamin B12and folic acid levels for all age and sex groups.1710 healthy individuals were included for vitamin B12 reference analysis, and1721 healty individuals were included for folic acid reference analysis in this study.Both serum levels of vitamin B12 and folic acid were analyzed by E-170 ModularSystem. Vitamin B12 reference intervals were found as 164-925pg/ml at the ages of 0-9, 55-585pg/ml at the ages of 10-19, 136-466pg/ml at the ages of 20-29 in both maleand female groups. At the ages of 30-39 reference intervals of vitamin B12 were foundas 107-469pg/ml in the male group and 105-542pg/ml in the female group, at the agesof 40-49 the reference intervals were found as 97-482pg/ml in the male group and 101-572pg/ml in the female group, at the ages of 50-59 the reference intervals were foundas 91-459pg/ml in the male group and 98-516pg/ml in the female group, at the ages of60 and over the reference intervals were found as 51-529pg/ml in the male group and99-537pg/ml in the female group. Folic acid reference intervals were found as 5-19ng/ml at the ages of 0-9, 3-13ng/ml at the ages of 10-19, 2-12ng/ml at the ages of20-29 in both male and female groups. At the ages of 30-39 reference intervals of folicacid were found as 3-11ng/ml in the male group and 4-13ng/ml in the female group, atthe ages of 40-49 the reference intervals were found as 4-13ng/ml in the male groupand 4-15ng/ml in the female group, at the ages of 50-59 the reference intervals werefound as 3-16ng/ml, at the ages of 60 and over the reference intervals were found as 3-15ng/ml in both male and female groups.As a result of our study, serum vitamin B12 and folic acid levels vary accordingto the geographic district, age groups and gender. Consequently, our results show thatassessment of the reference values in that population is of utmost importance in orderto evaluate the right reference level range of that population.