Mersin koşullarında yetiştirilen Hayward kivi çeşidinde fiziksel ve kimyasal kalite değişimi ve optimum hasat döneminin belirlenmesi
Stating the physical and chemical quality change and optimum hervest period of the Hayward kiwi grown in the conditions of mersin
  1. Tez No: 598692
  2. Yazar: AHMET KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Mersin bölgesinde son yıllarda üretimi hızla artan ve yetiştiriciliği bölgemiz koşullarına uygun olan 'Hayward' kivi çeşidinin fiziksel ve kimyasal kalite özelliklerinin farklı rakımlara göre değişimi ve optimum hasat döneminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal olarak, düşük rakımı (370 m) ve yüksek rakımı (1193 m) temsil edecek 2 bahçe belirlenmiş, belirlenen bu bahçelerden seçilen 5 bitkiden 1 Ağustos 2017 tarihinden 15 Ekim 2017 tarihine kadar 15 gün arayla meyve örnekleri alınmış her tekerrürden alınan meyvelerin fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Rakım arttıkça meyve ağırlığı (110.07 g – 99.09 g), meyve eni (57.97 mm – 52.42 mm), meyve boyu (73.19 mm - 69.07 mm), SÇKM değeri (%8.43 - %5.45), meyve kabuk rengi a* değeri (6.30 – 4.14) ve kuru madde miktarının (%13.01-%12.20) azaldığı; meyve eti sertliği (1.36 kg/kuvvet - 2.28 kg/kuvvet), TEA değeri (%1.36 - %1.46), pH değeri (3.21 – 3.,39), meyve kabuk rengi L*değeri (32.96 – 36.62), b* değeri (27.02 – 28.50) ve C vitamini (82.67 mg/100g – 92.09 mg/100g) değerlerinin arttığı tespit edilmiştir. Çalışmada, örnek alma süresince meyve ağırlığı (79.39 g – 119.68 g), meyve eni (43.52 mm – 58.66 mm), meyve boyu (61.19 mm - 75.01 mm), SÇKM değeri (%4.34 - %10.52), pH değeri (2.67 – 3.37), a* değeri (1.05 - 8.03), kuru madde miktarının (%9.69 - %14.55) değerlerinin arttığı; meyve eti sertliği (2.66 kg/kuvvet - 0.88 kg/kuvvet), meyve kabuk rengi L*değeri (42.24 - 28.74), b* değeri (31.18 - 24.59) ve C vitamini (106.82 mg/100g – 64.87 mg/100g) değerlerinin azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, en uygun hasat zamanının düşük rakımlı Dağlı (370 m) lokasyonunda 15 Eylül (SÇKM: %6.64), yüksek rakımlı Sıraç (1193 m) lokasyonunda 15 Ekim (SÇKM: %6.52) tarihleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to state the change depending on physical and chemical quality features on different altitudes and optimum harvest period of a type of kiwi 'Hayward' suitable for the Mersin region and whose production is increasing dramatically. As a material, two gardens were chosen one in the low altitude (370 m), the other one is in the high altitude (1193 m), fruit samples were taken from the 5 trees selected from these gardens on in 15 days from the 01 August 2017 to the 15 October 2017 and physical and chemical analysis were made in each repetition. As the altitude increases, fruit weight (110.07 g - 99.09 g), fruit width (57.97 mm - 52.42 mm), fruit length (73.19 mm - 69.07 mm), TSS value (8.43% - 5.45%), fruit color a * value of the skin (6.30 - 4.14) and the amount of dry matter (13.01% -12.20%) decreased; fruit flesh hardness (1.36 kg /force - 2.28 kg /force), TEA value (1.36% - 1.46%), pH value (3.21 - 3., 39), fruit shell color L * value (32.96 - 36.62), b * (27.02 - 28.50) and vitamin C (82.67 mg / 100g - 92.09 mg / 100g) values were found to increase. In the study, during the sampling period fruit weight (79.39 g - 119.68 g), fruit width (43.52 mm - 58.66 mm), fruit length (61.19 mm - 75.01 mm), TSS value (4.34% - 10.52%), pH value (2.67 - 3.37), a * value (1.05 - 8.03), the amount of dry matter (9.69% - 14.55%) values increased; fruit flesh hardness (2.66 kg /force - 0.88 kg /force), fruit shell color L * value (42.24 - 28.74), b * value (31.18 - 24.59) and vitamin C (106.82 mg / 100g - 64.87 mg / 100g) values of decreased. As a result, the most suitable harvest time was determined as 15 September (TSS value: 6.64%) at low altitude Dağlı (370 m) and 15 October (TSS value: 6.52%) at high altitude Sıraç (1193 m).