Üreme çağındaki obez kadınlarda vitamin D düzeyi ve metabolik sendrom ilişkisi
Metabolic syndrome and vitamin D levels in reproductive aged obese women
  1. Tez No: 281112
  2. Yazar: ABUZER KURT
  3. Danışmanlar: PROF. ESEN AKBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünyanın büyük bir kısmında endemik olarak görülen D vitamini eksikliği yol açtığı raşitizm ve osteomalazi dışında bir çok sistemik hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Metabolik sendromun bir komponenti olan obezite, vitamin D eksikliği için bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Ayrıca son dönemde vitamin D durumu ve metabolik sendrom birlikteliği konusundaki araştırmalar hız kazanmıştır. Son epidemiyoljik bulgular serum vitamin D düzeyinin düşüklüğünün metabolik sendrom riskini arttırdığını destekler niteliktedir. D vitamini eksikliği kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. Çalışmamızda risk grubu olan üreme çağındaki obez kadın hastalarda D vitamini durumunu, bunun metabolik sendrom komponentleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.Bu amaçla çalışmaya yaşları 18-50 arası değişen üreme çağındaki obez (>30 kg/m2) 94 kadın ve non obez (30 ng/ml olan vitamin D değerleri ise normal vitamin D düzeyi olarak kabul edildi.Sonuç olarak çalışma grubumuzun esasını oluşturan üreme çağındaki obez (VKI> 30kg/m2) kadınlarda vitamin D seviyesini literatür verileriyle uyumlu olarak düşük saptadık. Ancak çalışmaya dahil edilen normal kilolu kadınlarda da (VKI
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency which can be seen as endemic in most parts of the world, not only is a cause of rickets and osteomalacia, but also is related with other systemic diseases. Obesity which is a component of metabolic syndrome, is accepted as a risk factor for vitamin D deficiency. In recent years, researches regarding the vitamin D deficiency and metabolic syndrome togetherness has been accelerated. Recent epidemiological findings has supported the idea that vitamin D deficiency would increase the risk of metabolic syndrome.In women vitamin D deficiency is more seen as compared to men. Our study aimed to evaulate the vitamin D status of reproductive aged women and tried to investigate it?s relationship with metabolic syndrome components. 94 obese (>30 kg/m2) and 52 nonobese (30ng/ml as normal.As a result we found that obese women had low vitamin D levels which was compatible with literature data. However, women with normal weights also had low vitamin D levels. We couldn?t find significant relationship between vitamin D levels, obesity and metabolic syndrome. These findings revealed that vitamin D deficiency is common among reproductive aged women in our region. Sunlight exposure and dietary habits seem to be more effective factors in determining the vitamin D status rather than obesity and metabolic syndrome.