Hipoksik iskemik beyin hasarı oluşturulmuş yenidoğan sıçanlarda trombosit uyarıcı faktör antagonisti uygulamasının bilişsel ve motor yetiler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of platelet activating factor antagonist on cognitive and motor functions in neonatal rat model of hypoxic and ischemic brain injury
- Tez No: 203774
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Perinatal dönemde meydana gelen hipoksik iskemik beyin hasarı (HİBH) mortalite ve süregen nörolojik hasarın başlıca nedenlerindendir. Hipoksik-iskemi ve reperfüzyon sonrasında gelişen apoptozun şiddeti (apoptotik nöron yüzdesi) serebral hasarlanmanın bir göstergesidir. HİBH' nin yeri ve genişliğine göre serebral palsi, nöbetler, öğrenme güçlükleri, görme ve işitme kaybı, motor kusurlar gibi pek çok kalıcı klinik durum gelişebilmektedir.Hipoksi ve iskemiyi takiben reperfüzyon dönemine geçmeden verilecek tedaviler ile hasarı önleme ya da azaltma mümkün olabilir. Trombosit uyarıcı faktör (platelet activating factor-PAF) antogonisti olan ABT-491 ile nöronal hasarlanmanın engellenebileceği önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Sıçanlar üzerinde yapılan bu çalışmada akut dönemde nöron hasarlanmasının önlenmesinin uzun dönemde bilişsel ve motor yetiler üzerine olan etkisi araştırıldı.Çalışmaya alınan sıçanlar üç gruba ayrıldı. Grup A (n:30) ve B (n:30)' deki sıçanlara orta hat kesisi yapılarak sağ karotid arterleri bağlandı. Bu sıçanlar %8 oksijen içeren hipoksi odacığında bir saat bekletildi. Hipoksi sonrası grup A' dakilere ABT-491 (0.4mg/kg) ve grup B' dekilere serum fizyolojik (SF) periton içi yolla (intraperitoneal, ip) verildi. Grup C' deki sıçanların (n:30) ise karotid arterleri bulundu, fakat bağlanmadı. Bu sıçanlara hipoksi de uygulanmadı (Sham grubu). Her gruptan yedi sıçan hipoksi sonrası ikinci saatte dekapite edilerek beyinde apoptotik nöron sayısı ve serum malondialdehit (MDA) düzeylerine bakıldı. Kalan sıçanların uzun dönemdeki bilişsel ve motor yetileri davranış deneyleri (artı labirent, açık alan ve Morris su tankı) ile değerlendirildi. Deneylerin bittiği 16.
Özet (Çeviri)
Hypoxic ischemic brain injury (HIBI) is one of the leading cause of acute mortality and chronic neurologic damage in neonatal period. Transient and permanent clinical situations such as cerebral palsy, seizures, difficulty of learning occurs depending the location and severity, of HIBI.Interventions before the reperfusion period may ameliorate the harmful effects of hypoxia and ischemia. ABT-491, a highly potent and selective platelet activating factor (PAF) antagonist was shown to be beneficial in decreasing [neuronal damage (cell death and apoptosis)] after hypoxic-ischemic insult.The aim of this study was to evaluate the effect of ABT-491 (0.4mg/kg) on long term cognitive and motor functions in a neonatal rat model of HIBI.Seven-day-old Wistar rats were subjected to right common artery ligation and hypoxia (92% nitrogen and 8% oxygen) for one hour. They were treated either with ABT-491 (n: 30) or saline (n: 30) immediately after hypoxia. In sham group (n: 30), neither ligation nor hypoxia were performed. Seven rats from each group were sacrified at two hours after hypoxia to evaluate neuronal apoptosis and measure plazma malondialdehid (MDA) levels [neuronal apoptosis was evaluated by the terminal-transferase mediated dUTP biotin nick-end-labeling (TUNEL) and caspase-3 staining methods]. Cognitive and motor functions were evaluated by using elevated plus maze, open field arena and Morris water maze settings.