Obstrüktif safra yolu hastalıklarında manyetik rezonans kolanjiopankreotografinin, endoskopik retrograd kolanjiopankreotografi ve/veya perkutan transhepatik kolanjiografi ile karşılaştırılması ve tanısal değeri
Diagnostic value of magnetic resonance cholangiopancreatography in obstructive biliary tract diseases and comparison with endoscopic retrograde cholangiopancreatography and/or percutaneous transhepatic cholangiography
- Tez No: 203775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. DEMİR APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Manyetik rezonans kolanjiopankreotografi (MRKP), obstrüktif safra yolu hastalıkları tanısında perkutan transhepatik kolanjiografi (PTK) ve endoskopik retrograd kolanjiopankreotografiye (ERKP) alternatif olarak kullanılabilecek invaziv olmayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmada, MRKP'nin obstrüktif safra yolu hastalıklarındaki tanısal değeri ERKP ve PTK ile karşılaştırılarak araştırılmıştır.Laboratuar ve klinik bulguları ve/veya görüntüleme yöntemleriyle obstrüktif safra yolu hastalığı düşünülen 50 olguya ERKP veya PTK öncesi MRKP yapılmıştır. Safra yollarında genişleme, taş ve darlık varlığı, darlık seviyesi ve darlık karakteri gibi parametreler istatistiksel olarak karşılaştırılarak, MRKP'nin duyarlılığı, özgüllüğü ve doğruluğu hesaplanmıştır.ERKP/PTK ile karşılaştırıldığında, MRKP'nin safra yollarındaki genişlemenin varlığını tespitindeki duyarlılığı, özgüllüğü ve doğruluğu sırasıyla %93.5, %100, %94 olarak, taş varlığını saptamadaki duyarlılığı, özgüllüğü ve doğruluğu ise sırasıyla %82.4, %100 ve %94 olarak tespit edilmiştir. MRKP darlık varlığını %100 doğruluk, duyarlılık ve özgüllükle belirlemiş olup, hem darlığın seviyesini hem de karakterini belirlemedeki doğruluğu %91.3 olarak saptanmıştır.MRKP, obstrüktif safra yolu hastalıklarında tanısal ERKP ve PTK'nın yerini alabilecek, yüksek doğruluk oranlarına sahip bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance cholangiopancreatography (MRCP) is a non-invasive imaging method that can be used as an alternative to endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) and percutaneous transhepatic cholangiography (PTC) in the diagnosis of obstructive biliary tract diseases. In this study, diagnostic value of MRCP in obstructive biliary tract diseases is investigated by comparing it with ERCP and PTC.Fifty patients, who were suspected to have obstructive biliary tract disease on laboratory and clinical bases or depending on the imaging findings, underwent MRCP before ERCP or PTC. The sensitivity, specifity and accuracy of MRCP to detect the presence of dilatation, stone and stricture, the level of the stricture and the characterization of the stricture was assessed.When compared with ERCP/PTC the sensitivity, specifity and accuracy of MRCP was found to be 93.5%, 100%, 94% respectively in the diagnosis of biliary tract dilatation, 82.4%, 100%, 94% respectively in the detection of stone. MRCP diagnosed the presence of stricture with 100% accuracy, sensitivity and specifity rate, while accuracy was 91,3% in both detecting the level and the characterization of the stricture.MRCP is a highly accurate imaging method that can replace diagnostic ERCP and PTC in the diagnosis of obstructive biliary tract diseases.