Obstrüktif uyku apne hastalarında görme alanı değişiklikleri ve oküler kan akımı
Ocular blood flow and variation of visual field in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 203779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, polisomnografi (PSG) yöntemi ile Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) tanısı konmuş hastalarda oftalmolojik muayene ve görme alanı testi ile glokom varlığını araştırmak ayrıca renkli dopler ultrasonografi (RDUS) yapılarak bu hastalardaki glokomla bağlantılı vasküler patolojiye açıklık getirmek amaçlanmıştır.Çalışmaya PSG yöntemi ile OUAS tanısı konmuş 30 OUAS'lu olgunun 60 gözü, benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 30 gönüllü kontrol olgusunun 60 gözü dahil edildi. Hasta¬ların rutin göz muayeneleri yapıldı ve santral kornea kalınlıkları pakimetre ile ölçüldü. Görme alanı (GA) muayenesi Humphrey otomatik perimetrisi ile santral 30-2 SITA (Swedish İnteractive Thresholding Algorithm)-Standart ve santral 30-2 SWAP (Short Wavelength Automated Perimetry) programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study tendency of glaucoma was investigated in the patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) diagnosed by using polysomnography (PSG) method by using computerized visual field analyzer and colored doppler ultrasonography, also vascular pathology related with glaucoma was clarified in these patients.Sixty eyes of 30 cases with OSAS diagnosed by using PSG method and 60 eyes of 30 control cases with similar sex distribution were included in this study. Standart ophthalmological examination were performed on patients. Routine eye examinations of the patients were performed and the corneal thicknesses were measured by pachimetry. Visual field examinations were performed with Humprey automatic perimetry by using central 30-2 SITA (Swedish İnteractive Thresholding Algorithm)-Standart and central 30-2 SWAP (Short Wavelength Automated Perimetry) test programme. Orbital Doppler Ultrasonographic examination was performed on patients and controls.