İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'nce düzenlenmiş oto hırsızlığı dosyalarının analizi
Analysis of the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department car theft bureau
- Tez No: 203785
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
2004-2005 yıllarında İstanbul Asayiş Şubesi Oto Hırsızlık Büro Amirliği tarafından yapılan tahkikat dosyaları incelendiğinde oto hırsızlığı ve sahteciliği suçlarından tutuklanan toplam 620 sanığın % 25'inin İstanbul doğumlu oldukları, % 15'inin İstanbul nüfusuna kayıtlı oldukları, şahısların çoğunun çalışmadığı ya da serbest meslek beyan ettikleri, çalışanların çoğunluğunun oto tamircisi ya da şoför oldukları, sanıkların doğum yıllarının 1962 ile 1982 arasında yoğunlaştığı, % 99'unun cinsiyetinin erkek olduğu, % 63'ünün ilkokul mezunu oldukları, % 4'ünün üniversite mezunu oldukları, % 60'ının evli oldukları, % 71 `inin sabıkalı oldukları, % 5'inin alkol ya da uyuşturucu bağımlısı oldukları görülmektedir.2004-2005 yıllarında Kadıköy İlçesi'nde en çok çalınan otomobil markasının Tofaş olduğu, İstanbul'daki toplam oto hırsızlığı olaylarının yaklaşık % 10'unun Kadıköy'de olduğu, 2004 yılında Kadıköy'de çalınan tüm otoların % 22'sinin Uno , Kartal, Şahin ya da Doğan olduğu, 2005 yılında da bu oranın % 16 olduğu, 2004 yılında otoların % 14' ünün anahtarla çalındığı , 2005 yılında ise % 20'sinin anahtarla çalındığı, çalınan otoların yaklaşık % 50'sinin model yılı aralığının 1996-2001 olduğu, 2004 -2005 yıllarında Kadıköy'deki oto hırsızlığı olaylarının yaklaşık dörtte birinin İçerenköy, Bostancı, Kozyatağı, Acıbadem ve Göztepe semtlerinde olduğu tespit edilmiştir.İstanbul'da çalınan otoların aynı 5 yıl içinde ortalama bulunma oranı % 72 olarak gerçekleşmiş durumdadır.
Özet (Çeviri)
When the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department Car Theft Bureau in 2004-2005 are analysed it is understood that of the 620 suspects arrested by the court ; 25 % are born in İstanbul, 15 % are registered of birth in İstanbul , very most of them are idle , most of them are taxi drivers and workers in the car repairers , date years intensify between 1962 and 1982, 99 % are male, 63 % are graduated from primary school, 4 % are graduated from university, 60 % are married, 71 % are previously convicted, 5 % are addicted to alcohol or drugs.Researches showed that most of the cars are stolen in Kadikoy District in İstanbul. The most stolen car make is Tofas (Turkish made car make oriented from Fiat). 10 % of the car theft events in İstanbul happen in Kadikoy District. 22 % of the cars stolen in Kadikoy in 2004 are Uno, Kartal, Doğan, Şahin models, 16 % of the cars stolen in Kadikoy in 2005 are the same models. In 2004, 16 % of the cars stolen with its keys , this percentage increased to 20 % in 2005. Approximately half of the cars stolen in Kadikoy were at the age of 5-10. Quarter of the car theft events in Kadikoy District happened in five parts. These are Içerenkoy, Bostanci, Kozyatagi, Acibadem and Goztepe.72 % of the cars stolen in İstanbul between 2001-2005 were recovered in the same period.?Analysis of the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department Car Theft Bureau?Zafer ÇİÇEKSUMMARYWhen the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department Car Theft Bureau in 2004-2005 are analysed it is understood that of the 620 suspects arrested by the court ; 25 % are born in İstanbul, 15 % are registered of birth in İstanbul , very most of them are idle , most of them are taxi drivers and workers in the car repairers , date years intensify between 1962 and 1982, 99 % are male, 63 % are graduated from primary school, 4 % are graduated from university, 60 % are married, 71 % are previously convicted, 5 % are addicted to alcohol or drugs.Researches showed that most of the cars are stolen in Kadikoy District in İstanbul. The most stolen car make is Tofas (Turkish made car make oriented from Fiat). 10 % of the car theft events in İstanbul happen in Kadikoy District. 22 % of the cars stolen in Kadikoy in 2004 are Uno, Kartal, Doğan, Şahin models, 16 % of the cars stolen in Kadikoy in 2005 are the same models. In 2004, 16 % of the cars stolen with its keys , this percentage increased to 20 % in 2005. Approximately half of the cars stolen in Kadikoy were at the age of 5-10. Quarter of the car theft events in Kadikoy District happened in five parts. These are Içerenkoy, Bostanci, Kozyatagi, Acibadem and Goztepe.72 % of the cars stolen in İstanbul between 2001-2005 were recovered in the same period.?Analysis of the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department Car Theft Bureau?Zafer ÇİÇEKSUMMARYWhen the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department Car Theft Bureau in 2004-2005 are analysed it is understood that of the 620 suspects arrested by the court ; 25 % are born in İstanbul, 15 % are registered of birth in İstanbul , very most of them are idle , most of them are taxi drivers and workers in the car repairers , date years intensify between 1962 and 1982, 99 % are male, 63 % are graduated from primary school, 4 % are graduated from university, 60 % are married, 71 % are previously convicted, 5 % are addicted to alcohol or drugs.Researches showed that most of the cars are stolen in Kadikoy District in İstanbul. The most stolen car make is Tofas (Turkish made car make oriented from Fiat). 10 % of the car theft events in İstanbul happen in Kadikoy District. 22 % of the cars stolen in Kadikoy in 2004 are Uno, Kartal, Doğan, Şahin models, 16 % of the cars stolen in Kadikoy in 2005 are the same models. In 2004, 16 % of the cars stolen with its keys , this percentage increased to 20 % in 2005. Approximately half of the cars stolen in Kadikoy were at the age of 5-10. Quarter of the car theft events in Kadikoy District happened in five parts. These are Içerenkoy, Bostanci, Kozyatagi, Acibadem and Goztepe.72 % of the cars stolen in İstanbul between 2001-2005 were recovered in the same period.?Analysis of the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department Car Theft Bureau?Zafer ÇİÇEKSUMMARYWhen the investigating files prepared by İstanbul Public Security Department Car Theft Bureau in 2004-2005 are analysed it is understood that of the 620 suspects arrested by the court ; 25 % are born in İstanbul, 15 % are registered of birth in İstanbul , very most of them are idle , most of them are taxi drivers and workers in the car repairers , date years intensify between 1962 and 1982, 99 % are male, 63 % are graduated from primary school, 4 % are graduated from university, 60 % are married, 71 % are previously convicted, 5 % are addicted to alcohol or drugs.Researches showed that most of the cars are stolen in Kadikoy District in İstanbul. The most stolen car make is Tofas (Turkish made car make oriented from Fiat). 10 % of the car theft events in İstanbul happen in Kadikoy District. 22 % of the cars stolen in Kadikoy in 2004 are Uno, Kartal, Doğan, Şahin models, 16 % of the cars stolen in Kadikoy in 2005 are the same models. In 2004, 16 % of the cars stolen with its keys , this percentage increased to 20 % in 2005. Approximately half of the cars stolen in Kadikoy were at the age of 5-10. Quarter of the car theft events in Kadikoy District happened in five parts. These are Içerenkoy, Bostanci, Kozyatagi, Acibadem and Goztepe.72 % of the cars stolen in İstanbul between 2001-2005 were recovered in the same period.