Kırşehir Adliyesinde 2000-2004 yıllarında cep telefonuna karşı, malvarlığına yönelik suçlar bağlamında işlenen suç dosyalarının incelenmesi
Examination of cellphone theft criminal files, within the context of crimes against property, submitted to the kirsehir court of justice from 2000 to 2004.
  1. Tez No: 203784
  2. Yazar: AKİF ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Hukuk, Forensic Medicine, Electrical and Electronics Engineering, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, cep telefonu hırsızlıklarıyla ilgili adli soruşturmalar ve kovuşturmalardan sonuç çıkarmaktır. Çalışmada cep telefonu hırsızlığını içeren adliyeye intikal eden toplam 451 suç dosyası incelenmiştir. Olayların aydınlatılması için cihaz kimlik bilgileri, şebekelerden istenen iletişim kayıtları ile özellikleri ele alınmaktadır. Cep telefonu hırsızlığına ilişkin şikâyetlerde görülen artışlar sonuçlarıyla tartışılmaktadır. Olayları aydınlatmak için yürütülen adli soruşturmalardan sağlıklı sonuç alabilmek için neler yapılması gerektiği ortaya konulmaktadır. Cep telefonu hırsızlığının engellenmesi ve cep telefonu kullanarak işlenebilecek diğer suçların aydınlatılması için yeni bir model önerilmektedir. Çalışmanın ekler bölümünde örnek olaylara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to derive conclusions from legal investigations and prosecutions regarding cellphone thefts. In this study, 451 criminal files on cellphone files that were turned over to the court have been examined. In order to solve the cases, cellphone identification information, communication records and characteristics requested from networks have been assessed. The increase in the complaints regarding cellphone thefts and its consequences are discussed. The necessary actions to be taken in order to attain good results from the legal investigations for solving the cases are presented. A new model is proposed for preventing cellphone thefts and solving other crimes that may be committed by the use of cellphones. Some relevant cases studies are provided in the appendix.