Küçükçekmece Kadın Sığınma Evi'nin antropolojik açıdan incelenmesi
Anthropological investigation of Woman Protection Center of the City of Kucukcekmece
- Tez No: 203787
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, kadına yönelik aile içi şiddeti, antropolojik açıdan incelemeyi amaçlamıştır. Şiddetin ortaya çıkış ve yaşanış nedenlerini öğrenmek için, şiddet görmüş kadınlarla görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler, Küçükçekmece Kadın Sığınma Evi'ne sığınan kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Evlilik öncesinden başlayarak, evlilikte ve sonrasında kadına yönelik şiddetin, nasıl gerçekleştiğini tanıklıklar ve bugüne kadar oluşturulmuş kaynaklardan yola çıkarak anlamaya ve görünür kılmaya çalışılmıştır. Çözüm yollarından birisi olan kadın sığınma evleri hakkında bilgiler verilerek, Küçükçekmece Kadın Sığınma Evi'nin Türkiye'ye özgü bir model olarak tanıtılması da bu çalışmanın amaçları arasındadır.Yapılan görüşmelerde, aile içi şiddetin en önemli nedenleri olarak görülen eğitim ve ekonominin, kültürel şartlar dahilinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kültürel yapı, erkeklik ve kadınlık rollerinin belirlenişinde, kentleşen bir toplumun ihtiyaçlarına göre henüz şekillenemediği için, çatışmanın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Kurumsal ve yasal düzenlemeler açısından, bu değişim ve ihtiyacın görülmesi ve giderilmesinde yaşanan gecikmeler, sorunu ağırlaştırmaktadır.Sonuçlar, görüşülen kadınların evliliklerinin ilk aylarından itibaren artan bir ivmeyle şiddete maruz kaldıklarını göstermiştir. Geniş ailelerde erkeğin daha çok ailenin diğer üyelerinin kışkırtması ile şiddete yöneldiği ve kadınların (elti, görümce, kaynana) ev içi iktidar mücadelelerinin şiddet olaylarının yaşanmasında etkili olduğu yönündedir. Yaşanılan psikolojik sorunlar, erkeğin ve kadının evlilikten beklentileri ve hayal kırıklıkları da, kadına yönelik aile içi şiddetin kökenini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating violence against women. In order to assess its emergence and reasons for its prolongation some women who reside in Woman Protection Center of the City of Küçükçekmece, Istanbul, have been interviewed. Each interview covered the events that took place before, during and after marriage. The thesis attempts to show how this Protection Home was designed as a model for these women to be safe from abusive spouses or men. It also illustrates that this home was an ideal model home specifically for Turkish women.The research was carried out using interview and participant observation technique with the subjects. The study suggests that the most outstanding reason for marriage problems and violence against the wife were seen as a result of conditioning in the culture and its component of economic welfare. In spite of urbanization of these individuals, cultural characteristics, a lack of an established role for each gender and challenges between the individuals (e.g., man and woman) may have led to such conflict with the society. Slowness and late adoption of institutional and legislative actions may have made the resolution of family problems complex and hard to correct.In conclusion, the women interviewed using anthropological methods show that right at the beginning of their married they are subjected to violence with an increasing intensity. In extended families men are encouraged to use `disciplinary actions against their women. This encouragement comes primarily from the man?s mother, bother?s wife and/or sister (mother and sister in law sisters or man?s brother?s wife). This behavior is thought to provide power to these women within the family. Continuation of the abuse set the ground for psychological condition for the wife. Thus expectations of the wife from the husband and vice versa are reduced to the minimal. This eventually leads violence in the marriage.