Spinal blok planlanan alt ekstremite cerrahilerinde, intratekal levobupivakain ve bupivakain hidroklorür uygulamalarına, intratekal ketamin ilavesinin karşılaştırılması
Comparison of addition of intrathecal ketamine to intrathecal levobupivacaine and bupivacaine hydrochlorur in lower extremity surgeries with spinal block
- Tez No: 203822
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CANER MİMAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, spinal blok ile ameliyat edilecek hastalarda motor ve duyusal blok gelişimini hızlandırmak, blok süre ve kalitesini arttırmak, ihtiyaç duyulan ilaç dozlarını düşürerek bloğa ait komplikasyonların ortaya çıkma ihtimallerini azaltmak, intra ve post operatif dönemlerde hasta konfor ve memnuniyetini sağlamaktır.Çalışma, etik komite ve hastaların onayı alındıktan sonra alt ekstremite operasyonu geçirecek ASA I-II grubuna giren 20 yaş ve üstünde 120 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar zarf çekme yöntemi ile 30 `ar kişilik rasgele 4 gruba ayrıldı. Tüm Hastalara lateral dekubitis pozisyonunda, L3-4 veya L4-5 spinal aralıktan 25 G Quincke tipi spinal iğne ile intratekal aralığa girilerek; Grup I'e (n=30); 10 mg %0.5 `lik bupivakain, Grup II' ye (n=30); 10 mg %0.5 `lik levobupivakain, Grup III'e (n=30); 10 mg %0.5'lik levobupivakain + 25 mg Ketamin, Grup IV'e (n=30);10 mg %0.5 `lik bupivakain + 25 mg Ketamin uygulandı.Tüm hastaların sistolik, diastolik ve ortalama kan basınçları kalp atım hızları, SpO2, duyusal ve motor blok değerleri; Blok uygulama zamanı, operasyon süreleri, duyusal ve motor blok başlama zamanı, maksimum duyusal blok düzeyleri, duyusal ve motor blok süreleri tesbit edildi. Hastaların VAS değerleri ve ek analjezik ihtiyaçları kaydedildi.Çalışmaya alınan dört guruptaki bireylerin yaş, cinsiyet, kalp atım hızı, sistolik ve diastolik kan basıncı, SPO2 değerleri, sensoriyel blok başlama (SB) zamanı açısından fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a quick motor and sensorial block, to increase the blocks? progression and quality by decreasing the drugs? doses, to prevent anaesthesist and patient from spinal block complications.After the approval of ethical committee, the study was performed.Over 20 years old, ASA I-II, 120 patients selected.All patients were chosen from the orthopedic surgery, which will be operated from their lower extremities.Patients seperated into four groups randomly, and each group had 30 people.By 25 G Quincke type spinal needle, inserting it to the intrathecal cavity, from L3-L4 or L4-L5; 10 mg 0,5% Bupivacaine to Group I, 10 mg 0,5% Levobupivacaine to Group II, 10 mg. 0,5% levobupivacaine plus 25 mg Ketamine to group III, 10 mg 0,5% bupivacaine plus Ketamine to group IV, injected.All of the patients? sistolic, diastolic, mean arterial pressure values, SPO2, sensorial and motor block values, times of motor block applications, progression of surgical operations, starting times of sensorial and motor blockages, maximum levels of sensorial blocks, sensorial-motor block times, VAS values and necesssity of extra analgesics are determinated.There were no difference between four groups about age, sex, heart rate, sistolic and diastolic arterial pressure, SPO2, and starting time of sensorial blockage.(p>0,05)The sensorial block times were longer in Group III and Group IV than Group I and Group II.