Yavaş koroner akım teşhisi alan hastalarda plazma ICAM-1, VCAM-1, E-selektin ve homosistein düzeylerinin saptanması
Determination plasma levels of ICAM-1, VCAM-1, E-selectin and homocysteine in patients with slow coronary flow
- Tez No: 203827
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖGE ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yavaş Koroner Akım (YKA), koroner anjiyografi sırasında normal koroner anatomiye rağmen, distal vasküler yapılara opak madde ilerleyişinin yavaş olmasıdır. YKA'a neden olabilecek etiyolojik faktörler arasında mikrovasküler endotel disfonksiyonu ve inflamasyon en yaygın olarak kabul gören hipotezlerdir. Yapılmış olan araştırmalar, artmış plazma interselüler adezyon molekülü-1 (ICAM-1), vasküler hücre adezyon molekülü (VCAM-1) ve E-Selektin seviyelerinin, mikrovasküler düzeydeki endotelyal aktivasyon veya inflamasyon aracılığı ile YKA patogenezinde önemli rol oynayabileceğini düşündürmüştür. Yine son yıllarda yapılan çalışmalar hiperhomosisteineminin de direkt olarak vasküler endotel hücrelerinde hasara neden olabileceği fikrini ileri sürmüştür.Biz de yapmış olduğumuz çalışmada, YKA bulunan bireylerle, NKA bulunan bireyler arasında ICAM-1, VCAM-1, E-Selektin gibi adezyon moleküllerinin ve hcy'in plazma düzeylerini karşılaştırılıp, bu parametrelerin endotelyal aktivasyon ve inflamasyona katkısının olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Anjiyografik olarak YKA bulunan 40 hasta ve NKA bulunan 40 kontrol grubu bireyleri çalışma grubunu oluşturdu. Tüm bireylerin plazma ICAM-1, VCAM-1, E-Selektin ve hyc düzeyleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
While slow coronary flow (SCF) has a normal coronary anatomy during coronary angiograpy, it has a slow opac substance flow to distal vascular . Endothelial dysfunction and inflammation are the most accepted etiological factors causing SCF. In previous studies, the increased levels of ICAM-1, VCAM-1 and E-selectin plasma play an important role in the intervention of endothelial activation in microvascular level or inflammation in SCF pathogenesis. Also, recent studies set the idea forth that hyperhomocystenemia causes direct damage to vascular endothelial cells.In this study, it is aimed to compare adhesion molecules such as ICAM-1, VCAM-1, E-selectin and homocysteine (hcy) plasma levels among individulas with SCF and normal coronary flow (NCF) and to examine whether these parameters have an effect on endothelial activation and inflammation.The study group constituted angiographically of 40 patiens with SCF and 40 patiens with NCF as the control group. The levels of ICAM-1, VCAM-1, E-selectin plasma and hcy of every patient was determined.