Benign ve malign tiroid lezyonlarında siklin D1, p27, Retinoblastom ve Ki-67'nin immünhistokimyasal ekspresyonları
İmmünohistochemical expressions of cyclin D1, p27, Rb and Ki-67 in benign and malign lesions of thyroid
  1. Tez No: 203829
  2. Yazar: ESRA AYDIN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. ŞAHANDE ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tiroid tümörleri en sık endokrin sistem malignitesidir. Tiroid nodülüne yaklaşımda benign ve malign ayrımı önemlidir. Bu amaçla çeşitli immünhistokimyasal (İHK) belirleyiciler kullanılmış ve çelişkili sonuçlar alınmıştır. Siklin D1 hücre siklusunda sentez fazına girişi düzenler. Siklin D1'in aşırı salınımı hücrelerin hızla proliferasyonuna yol açar. p27, bir tümör süpresör gendir. Siklin D1 ile ters mekanizma ile çalışır. Ki-67 ise hücre proliferasyon belirleyicisidir.Bu çalışma, tiroidin benign ve malign lezyonlarında, siklin D1, p27, Ki-67 ekspresyonunu ve bu belirleyicilerin tümörlü olgularda histopatolojik prognostik parametreler ile ilişkisini araştırmak için planlandı.Çalışma grubu olarak tiroid kanseri tanısı alan 60 olgu, kontrol grubu olarak ise 20 nodular kolloidal hiperplazi (NKH) olgusu ile 20 adenomatöz nodül olgusu çalışmaya dahil edildi. Siklin D1, p27 ve Ki 67 antikorları ile immünhistokimyasal inceleme yapıldı, sonuçlar, gerek histopatolojik prognostik parametreler ile gerekse kontrol ve çalışma grubu arasında karşılaştırıldı. Siklin D1 ve Ki 67 ekspresyon oranı tiroid tümörleri ve adenomatöz nodülde benzer iken, bu oran NKH' den belirgin şekilde yüksek bulundu. p27 ekspresyon oranı tiroid tümörlerinde düşük, adenomatöz nodül ve NKH'de ise yüksek olarak tespit edildi. Özellikle tümörlü olgularda p27'nin düşük salınımı siklin D1'in aşırı salınımına göre daha anlamlı bulundu. Bu antikorların ekspresyonu tiroid tümörlerindeki prognostik parametreler ile karşılaştırıldığında; Siklin D1 ile prognostik parametreler arasında anlamlı ilişki izlenmedi, ancak ekspresyon oranı psammom kalsifikasyon izlenen olgularda daha yüksekti. p27 ile tümör çapı (>4cm), cinsiyet (erkek), multifokalite arasında anlamlı ilişki tespit edidi. Nekroz izlenen olgularda ise Ki 67 ekspresyon oranı daha yüksek bulundu.Tiroid tümörlerinin tanısında yararlı olabileceği belirtilen Siklin D1, p27 ve Ki-67'nin benign tiroid patolojileri ile karşılaştırıldığında tümörlerde daha anlamlı sonuçlar vermesi bu belirleyicilerin rutin kullanımda faydalı olabileceğini düşündürdü. Ancak kontrol grubunda da tümöre benzer boyanma paterninin izlenmesi nedeniyle bu antikorların tek başına kullanılmamaları ve diğer İHK'sal belirleyicileri de içeren geniş bir panel ile kullanıldığında tanı doğruluğunun artırılabileceği sonucuna varıldı. Özellikle tümörlü olgularda p27'nin düşük salınımı siklin D1'in aşırı salınımına göre daha anlamlı bulundu. Benign patolojilerde de az da olsa tümörlerdekine benzer boyanma paterninin izlenmesi nedeniyle siklin D1, p27 ve Ki-67'nin tek başına kullanılmaması gerektiği, çeşitli İHK'sal boyaları içeren geniş bir panel ile tanı doğruluğunun artırılabileceği fikrine varıldı.
Özet (Çeviri)
Thyroid tumors are the most frequently seen malignities of the endocrine system. Discrimination of the nature of the nodules as benign or malignant is importantThat?s why many immunohistochemical (IHC) markers were used for this purpose and results were found to be somewhat conflicting. Cyclin D1 regulates entry of the synthesis phase of the cell cycle. Overexpression of cyclin D1 results an a rapid proliferation of the cells. p27 is a tumor suppressor gene. It works in an opposite direction when compared with cyclin D1. Ki-67 is a marker of cell proliferation.This study was planned to search the expressions of cyclin D1, p27, Rb and Ki-67 in benign and malign lesions of the thyroid and to determine the relationship of these markers with histopathologic prognostic parameters in tumor cases .In the present study 60 cases diagnosed as thyroid cancer were chosen as the study group besides control groups composed of 20 cases diagnosed as nodular ,colloidal hyperplasia (NCH) and 20 cases diagnosed as adenomatous nodule. Immunohistochemical studies were performed by using cyclin D1, p27, Rb and Ki-67 antibodies and the results were analysed either between pronostik parameters or between study and control groups. Cyclin D1 and Ki-67 expressions was found to be similar in thyroid tumors and adenomatous nodules and significantly higher in these two groups when compared with NCH group. p27 expression was found to be low in thyroid tumor group but high in adenomatous nodule and NCH groups. Low expression of p27 was especially found to be more signifant than high expression of cyclin D1 in tumor cases. When expressions of these antibodies were compared with prognostic parameters, no significant relationship was seen between cyclin D1 expression and prognostic parameters but cyclin D1 expression was higher in cases with psammoma bodies eventhough not significant. p27 expression was significantly correlated with tumor diameter (>4cm), sex (male) and multifocality. Ki-67 expression was found to be higher in cases with necrosis.When compared with benign thyroid lesions, results of cyclin D1, p27 and Ki-67 expressions were more significant, so according to the results use of these antibodies was thought to be useful in routine practice. However due to the presence of same staining pattern in control group as in the tumor group, it was concluded that these antibodies should be used as a part of a larger panel in which they were combinated with other immunohistochemical markers for a more reliable diagnosis. Low expression of p27 was found to be more significant than the high expression of cyclin D1 especially in tumor cases. As a result it was concluded that eventhough rare since cyclin D1, p27 and Ki-67 expressions were similar in some benign cases as seen in malignant cases, those antibodies shouldn?t be used themselves alone but should be used with other antibodies as a part of a larger immunohistochemical panel for an increase in the significance their expressions.