Vezikoüreteral reflüye bağlı skar ile Anjiotensin Dönüştürücü enzim gen polimorfizm ilişkisi
The relationship between the Anjiotensin Converting enzyme gene polymorphism with renal scarring secondery to VUR.
  1. Tez No: 203832
  2. Yazar: YUSUF DUMLUPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT CANKORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Vezikoüreteral reflü (VUR), idrarın mesaneden üreter ve renal pelvise geri kaçışıdır. Çocuklarda yaklaşık %1 sıklıkta görülür. Üriner sistem infeksiyonu hikayesi olan çocuklarda ise bu oran %30-50'e çıkmaktadır. VUR'lu çocuklarda renal skar varlığı reflü nefropatisi (RN) olarak tanımlanır. RN çocuklarda hipertansiyon (HT) ve kronik böbrek yetmezliği (KBY)'nin önemli nedenlerindendir.Anjiotensin dönüştürücü enzim (ADE), başta Renin Anjiotensin Aldosteron Sistemi (RAAS) olmak üzere, birçok fizyolojik olayda doğrudan ya da dolaylı etkili bir ekzopeptidazdır. RAAS glomerüler hemodinamik ve sklerotik ürünlerin düzenlenmesinde önemli rol oynar. ADE gen insersiyon/delesyon (I/D) polimorfizm tiplerinden DD homozigotunun VUR'a ikincil RN arasındaki ilişki yakın geçmişte dikkati çekmiştir. ADE DD homozigot genotipinin RN için bir risk faktörü olabileceği kabul edilmesine rağmen, çalışmalarda alınan sonuçlar çelişkilidir.Çalışmamızın amacı, VUR'lu çocukta RN için bilinen diğer risk faktörlerinin (VUR teşhis yaşı, üriner anomali, ÜSİ sıklığı, VUR'un tek/çift taraflı olması) yanında ADE gen I/D polimorfizminin RN için bir risk faktörü olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya 53 (29 kız, 24 erkek) hasta ve kontrol grubu olarak 60 sağlıklı çocuk alındı. Çalışma ve kontrol grubundaki ADE gen I/D polimorfizm tipleri olan II, ID, DD genotipleri polimeraz zincir reaksiyonuyla belirlendi.
Özet (Çeviri)
Vesicoureteral reflux is the retrograde flow of urine from the bladder to the ureter and renal pelvis. The prevalence of vesicoureteral reflux has been estimated as 1% among the pediatric population. This rate is higher and raised up to 50% in children with a history of urinary system infection. Reflux nephropathy (RN) is defined by the presence of renal scars in children with vesicoureteral reflux. RN is an important cause of hypertension and chronic renal failure in children.With it is pivotal role in the Renin-Angiotensin-Aldosteron System (RAAS), Angiotensin Converting Enzyme (ACE) is an exopeptidase that has an effect in many direct or indirect physiological or metabolic events. The RAAS plays a major role in the regulation of glomerular hemodynamic and sclerotic processes. The possible relationship between the ACE gene I/D polymorphism and reflux nephropathy secondary to VUR has recently attracted attention and the DD genotype was postulated to be a risk factor for reflux nephropathy. However, available data represent conflicting results.The aim of this study was to investigate the ACE gene I/D polymorphism and the other known risk factors for reflux nephropathy in children with VUR. The study included 53 (29 girls, 24 boys) patients with VUR, ACE genotypes were determined as II, ID, and DD using the polymerase chain reaction. Sixty healty children were constituted the control group. The ACE I/D genotype distribution were similar between patients and controls, and in patients with reflux nephropathy and those without reflux nephropathy.There was no difference between groups with reflux nephropathy and without reflux nephropathy with age at diagnosis of VUR, associated urological abnormalities, frequency of urinary tract infection episodes and the occurrence of bilateral or unilateral VUR.