Alt ekstremitenin kronik iskemik hastalıklarında ozon tedavisi, lumbal sempatik sinir bloğu ve lumbal sempatik sinir bloğu ile birlikte ozon tedavisinin karşılaştırılması
Comparision of ozone therapy, lumbar sympathetic block and lumbar sympathetic block with ozone therapy at patients with lower limbs chronic ischemic disease
- Tez No: 203831
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CANER MİMAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada alt ekstremitenin kronik iskemik hastalıklarında ozon tedavisi, lumbal sempatik sinir bloğu ve lumbal sempatik sinir bloğu ile birlikte ozon tedavisinin karşılaştırılması amaçlandı.Etik kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra toplam 45 hasta rastgele 15'er kişilik 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara uygulama öncesi hipotansiyonu önlemek için intravenöz 10 ml/kg % 6 HES 130/0.4 solusyonu bir saat içinde verildi. Grup I sempatik blok grubundaki (n=15) hastalara C kollu skopi altında L2 ve L4 vertebra spinöz çıkıntılarının 8 cm lateralinden girilerek toplam 10 ml. levobupivacain injeksiyonu ile sempatik blokaj yapıldı. Grup II ozon grubundaki (n=15) hastaların bacakları diz altına kadar ayağı kaplıyacak şekilde ozona dayanıklı plastik torba ile kapatıldı, içerde kalan havanın temizlenmesi için torba vakumlandı ve daha sonra torba tekrar ozon jeneratörü ile 60 mg/L konsantrasyonda ozon ile doldurularak hastanın iskemik olan ekstremitesi torba içinde 20 dk. kaldıktan sonra torba tekrar vakumlandı. Grup III sempatik blok + ozon grubundaki (n=15) hastalara her iki işlem birlikte uygulandı. Bütün gruplara tedavi 1 hafta süresince hergün uygulandı. Hastaların uygulama öncesi, uygulama sırasında 1, 3, 5 ve 7. günlerde istirahatte ve harekette ağrı düzeyleri, kladikasyon mesafeleri ve ABİ değerleri kaydedildi.Her üç gruptaki bireyler yaş ortalamalarına ve cinsiyete göre karşılaştırıldığında gruplar arasındaki fark önemsiz bulundu(p>0,05). Her üç grupta da istirahatte ve harekette ağrı değerlerinde anlamlı azalma görüldü(p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study our aim is to compare ozone therapy, lumbar sympathetic block and lumbar sympathetic block with ozone therapy at patients with lower limbs chronic ischemic disease.The study was performed after the approval of ethical committee and the patients. 45 patients were randomized to 3 groups and each groups had 15 patients. Before the therapy every patients had infusion of 10 ml/kg 500 ml 6% HES 130/0,4 solution at 1 hour for prevent from hypotension. Group I sympathetic block patients (n=15) had sympathetic ganglion block under the C-type arm X-ray surveillance insert at from 8-10 cm lateral of the L2-L4 vertebras spineous processes. And then injected total 10cc levobupivacaine. Group II ozon patients (n=15) legs closed to the knee including the foot by the plastic bag which is resistance to the ozone. Then put under vacuum, in order to eliminate the air inside it. Afterward the bag refilled with ozone at concentration of 60 mg/l. After the patients had remained with the ozone filled plastic bag for 20 second vacuumed again. Sympathetic block + ozone group patients(n=15) had both two administrations. These therapies had been treated to all groups every day for 1 week. Pain at motion, pain at rest, ABI and the claudication distance recorded in each groups at beginning of the therapy, 1, 3, 5 and 7. days.There is no difference between three goups at mean of the ages and sex(p>0,05). At each group there was meaning decrease about pain at motion and rest(p0,05).