İstanbul'da yaşayan 18-28 yaş arası üniversite öğrencilerinin internet ve madde kullanımlarının ilişkilendirilmesi
Relatin of internet and substance usage of college students from 18 to 28 who live in istanbul
- Tez No: 203859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Forensic Medicine, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma İstanbul'da yaşayan 18-28 yaş arası üniversite öğrencilerinin İnternet ve madde kullanım alışkanlıklarının ilişkilendirilmesi ile ilgili veri toplamak amacı ile yapılmıştır. Üniversite öğrencilerinin seçilme nedeni farkındalık düzeylerinin daha yüksek olacağı düşüncesidir.Araştırma 600 kişilik bir örneklem büyüklüğüne uygulanmıştır. Çalışmaya katılan grubun 346'sı (%57.7) kız, 254'ü (%42.3) erkektir. 18-22 yaş arasında olan katılımcılar grubun %77'sini, 23-25 yaş arasında olan katılımcılar grubun %14.7'sini ve 26-28 yaş arasında olan katılımcılar grubun %8.3'ünü oluşturmaktadır.Örneklem grubunda madde kullandığını söyleyenlerin %43.4'ü kız, %56.6'sı erkektir. Araştırmada bilgisayar ve İnternet bağımlılığı ile ilgili sorulardan 7 ve daha fazlasına sık sık ve her zaman yanıtlarını verenlerden %55.1'i kız, %44.9'u erkektir.Örneklem grubunda 18-22 yaş arasında bulunanlardan madde kullandığı tespit edilenler grubun %60.4'ünü, bilgisayar bağımlısı olduğu tespit edilenler grubun %77.8'ini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is determining awareness levels of the said group about İnternet usage; finding addiction to any other substance and if they are addicted measuring interconnection of these two addictions. In the scale to be used for this purpose, demographical features of in-dividuals, their İnternet and computer use, the moments İnternet and computer use disrupted in their lives, substance abuses are evaluated.The study ?Relation of İnternet and Substance Usage of College Stu-dents from 18 to 28 who Live in Istanbul? has been performed among college, and graduate students who study at various universities lo-cated in the Province of Istanbul.Sampel Was 600 College students . 57.7 per cent of the group was female; 42.3 per cent of the group male. 77 per cent of the group between 18-22 years old, 14.7 per cent of the group between 23-25 years old and 8.3 per cent of the group between 26-28 years old.43.4 per cent of the female population use substance; 56.6 per cent of the male population use substance. 77.8 per cent of the group İnternet and Computer addict.