Oksibutinin, tolterodin ve trospium klorid gibi antikolinerjik ajanların intravezikal kullanımının mesane üzerindeki lokal ve ürodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparsion of the histologic and urodynamic effects of anticholinergic drugs such as oxybutynin, tolterodine and trospium chloride on the bladder
- Tez No: 203872
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Oral antikolinerjik ilaçlar; aşırı aktif mesane, interstisyel sistit, üriner inkontinans ve nörojen mesane gibi hastalıkların tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadırlar. Tedavide iyi sonuçlar elde edilmekle birlikte, sistemik antikolinerjik yan etkilerine bağlı olarak; ağız kuruluğu, terleme, görme bulanıklığı, somnolans ve kalp hızı değişiklikleri gibi çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Hem çocuk hem de erişkinlerdeki klinik çalışmalara dayanılarak intravezikal oksibutinin'in lokal doku güvenliği olduğu gösterilmiş fakat, mesane üzerindeki histolojik etkileri iyi ortaya konamamış. Biz bu ilaçların intravezikal kullanımının mesanede ne tür lokal ve ürodinamik değişikliklere neden olduklarını karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya her grupta (kontrol, oksibutinin, tolterodin, trospium) 5 adet olmak üzere toplam 20 tavşan alındı. Tavşanlar 30 gün boyunca kateterize edilerek solüsyonlar intravezikal olarak instile edildi. Çalışma öncesi ve sonrası mesane kapasiteleri ürodinamik olarak ölçüldü ve sonra mesane ışık mikroskobunda histolojik olarak incelendi.Çalışma öncesi ve sonrası mesane kapasiteleri açısından gruplar incelendiğinde hiçbir grupta istatiktiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. İntravezikal uygulanan antikolinerjik ilaçlardan tolterodin ve trospium klorid mesane epitelinde yıkıma ve ciddi inflamasyona neden olurken, oksibutinin'in hafif subepitelyal inflamasyon dışında kontrol grubuna benzer şekilde mesane mukozasında kayda değer bir hasar oluşturmadığı saptandı.İntravezikal uygulanan antikolinerjik ilaçlardan oksibutinin'in lokal doku güvenli olduğu görülürken, tolterodin ve trospium klorid'in ciddi inflamasyona neden olabileceği ve bu yüzden dikkatli kullanılmaları gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Oral anticholinergic drugs has been used extensively and effectively in the management of overactive bladder, interstitial cystitis, urinary incontinence and neurogenic bladder. However, the usefulness of these drugs is often limited by intolerable systemic anticholinergic side effects such as dry mouth, blurred vision, somnolance, constipation and increased heart rate. Intravesically applied oxybutynin ,has been reported to have no significant systemic anticholinergic side effects, based on clinical studies from both children and adults. But the histologic effects of these drugs on the bladder is not well established. We aimed to compare the histologic and urodynamic effects of these drugs on the bladder.Twenty New Zeland White male rabbits, five in each groups (control, oxybutynin, tolterodine, trospium chloride), were used for this study. They were catheterized daily and intravesical solutions instilled for as long as 30 days. Bladder capacity were measured urodynamically before and after study. Then the bladder were analyzed histologically under light microscope.We found series inflamatuar changes and epithelial destruction in tolterodine and trospium chloride groups. No histologic changes found in control group but, a mild subepitelyal inflammation has been found in oxybutynin group comperable with control group. We didn?t find statisticaly significant changes on bladder capacity in any groups.Intravesical oxybutynin found to be locally safe. However, consideration should be given to the use of intravesical tolterodine and trospium chloride, since these two drugs may lead to series local tissue inflammation.