Naiv kronik hepatit B hastalarında lamivudin ve adefovir dipivoksil monoterapilerinin maliyet-etkinlik açısından değerlendirilmesi.
Evaluation of lamivudine and adefovir dipivoxil monoterapies from cost-effectiveness point of view in naive patients with chronic hepatitis B.
- Tez No: 203871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ÇELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik hepatit B (KHB) virus enfeksiyonu dünyada tahmin edilen prevalansıyla 400 milyondan fazla kişide görülmektedir. KHB'si ve viral replikasyon bulguları olan hastalar ciddi karaciğer hastalığı yönünden yüksek risk altındadırlar. Farmakoekonomik araştırmalar, özellikle sağlık ve sosyal alanda, kaynakları optimize etme kararını vermede yardımcı olabilir. Bu çalışmada, KHB'li hastalarda lamivudin ve adefovir dipivoksil ile uzun dönem tedavide maliyet-etkinliğinin analizi amaçlandı.Materyal ve Metot: Maliyet-etkinliği hesaplamada, karar ağacı analiz modeli kullanılmıştır. Her iki oral ajanın tedavi ile ilgili maliyet-etkinliği, KHB'li 100 hastada yapılan kohort çalışmasıyla tespit edildi. Tüm veriler klinik kayıtlarından alındı.Bulgular: Çalışmada, dört yıl boyunca hasta başı toplam maliyet; lamivudin grubu için 19.477 YTL, adefovir grubu için ise 37.296 YTL olarak hesaplandı. Tedavi sonu virolojik yanıt; lamivudin grubunda % 40, adefovir grubunda % 81 olarak gözlendi. Ortalama maliyet-etkinlik oranı; lamivudin için 48.693 YTL, adefovir için 46.044 YTL olarak bulundu (p = 0.045). Adefovirin lamivudine göre artımlı maliyet-etkinlik oranı 43.461 YTL olarak bulundu. Bu rakam (43.461 YTL), her iki ilacın da (lamivudin ve adefovir) ortalama maliyet-etkinlik oranından daha düşüktü. Yapılan duyarlılık analizi, dördüncü yıl sonundaki tedaviye yanıtın, maliyet-etkinliği belirlemede önemli faktör olduğunu göstermiştir.Sonuç: Farmakoekonomik açıdan, KHB'li hastalarda adefovir dipivoksil ile uzun dönem tedavi maliyet-etkin bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chronic hepatitis B (CHB) virus infection is common, with an estimated global prevalence of more than 400 million people. Patients with CHB and evidence of ongoing viral replication have a high risk of serious liver disease. Pharmacoeconomic studies can help in decision-making to optimize resources especially in social and health fields. The aim of this study was to perform cost-effectiveness of long-term therapy with adefovir dipivoxil and lamivudine in patients with CHB.Material and Method: A decision analysis model was used to perform a cost-effectiveness analysis of lamivudine and adefovir dipivoxil. The treatment-related costs and effectiveness of the two oral therapies were assessed in a cohort of 100 patients with CHB. Data were obtained from clinical trials.Results: For the base-case, the total estimated cost per patient treated with lamivudine or adefovir dipivoxil for four years was YTL19.477 and YTL37.296 respectively. Virological response at the end of year four was 40% for the lamivudine arm and 81% for the adefovir dipivoxil arm. The average cost-effectiveness ratio was YTL48.693 for the lamivudine arm and YTL46.044 for the adefovir dipivoxil arm (p=0.045). The incremental cost-effectiveness ratio of adefovir dipivoxil versus lamivudine was YTL43.461, indicating that this cost was slightly lower than the average cost-effectiveness ratios of adefovir dipivoxil or lamivudine. The sensitivity analysis demonstrated that the response to the therapy at the end of the fourth year was an important factor in determining the cost-effectiveness.Conclusion: From pharmacoeconomical point of view, long-term treatment with adefovir dipivoxil is a cost-effective strategy in patients with CHB.