Menopoz döneminde aşırı aktif mesane tanısı ile oksibutinin kullanan hastaların vazomotor semptomlarının değerlendirilmesi
Evaluation of vasomotor symptoms in patients using oxybutynin with a diagnosis of overactive bladder during the menopausal period
  1. Tez No: 957855
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ELMAS DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane şikayeti olan düzenli oksibutinin kullanımı mevcut olan menopoz dönemindeki hastalarda oksibutinin kullanımının vazomotor semptomlarına etkisinin yapılan menopoz değerlendirme ölçeği değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 01.12.2023 ile 01.12.2024 arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran, menopoz döneminde olup aşırı aktif mesane sebebi ile 1 ay boyunca günde 1 adet 5 mg oksibutinin kullanan, 40 ila 65 yaş arası, vazomotor semptomları bulunan, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (Menopause Rating Scale, MRS) ile rutin olarak takip edilen kadınlar, dahil etme ve hariç tutma kriterleri göz önünde bulunduralak çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak da dahil etme ve hariç tutma kriterleri dikkate alınarak menapoz dönemindeki herhangi bir vazomotor semptom için tedavi yöntemi kullanamayan, MRS ile takip edilen hastaların verileri 1 ay öncesiyle karşılaştırıldı. Retrospektif olarak elde edilen MRS verileri ile vazomotor semptomların şiddetleri değerlendirildi. Yapılan araştırmaya 31 çalışma grubu ve 31 kontrol grubu toplam 62 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Oksibutinin kullandığı süreç içinde menopoz semptomları için herhangi bir hormonal veya non hormonal tedavi almamış olması ve serum folikül stimüle edici hormon (FSH) seviyeleri 40 mIU/mL'nin üzerinde, tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyeleri normal aralıkta (0,4-5,0 mU/mL) olan ve 14 ardışık gün boyunca günde ortalama yedi veya daha fazla orta ila şiddetli vazomotor semptom gösteren, 40 ila 65 yaş arası sağlıklı, doğal olarak menopoz sürecinde olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Oksibutinin dışında antikolinerjik kullanımı olan, histerektomili veya histerektomi olmaksızın bilateral ooferektomili olan, hormon replasman tedavisi kullanan (östrojen ve/veya progestin içeren oral, transdermal ,intravaginal preparatlar ve vaginal jeller ) ve pskiyatrik bir hastalığı olan hastalar çalışma dışı tutuldu. Elde edilen veriler istatiksel analize tabi tutularak incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed to evaluate the impact of oxybutynin use on vasomotor symptoms in menopausal patients with complaints of overactive bladder through the Menopause Rating Scale (MRS). Materials and Methods: Women aged between 40 and 65, who were in the menopausal period and visited the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic of T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between December 1, 2023, and December 1, 2024, were included in the study. These women had overactive bladder syndrome and used 5 mg oxybutynin once daily for one month. They also experienced vasomotor symptoms and were routinely monitored with the Menopause Rating Scale (MRS). As the control group, data were collected from menopausal women who met the inclusion and exclusion criteria, did not use any treatment methods for any vasomotor symptoms, and were monitored with MRS. Their data were compared retrospectively with those from one month prior. Retrospective MRS data were analyzed to assess the severity of vasomotor symptoms. A total of 62 participants—31 in the study group and 31 in the control group were included in the study. The study included healthy, naturally menopausal women aged 40–65 who, during the oxybutynin usage period, did not receive any hormonal or non-hormonal treatment for menopausal symptoms. These women had serum follicle-stimulating hormone (FSH) levels above 40 mIU/mL, thyroid-stimulating hormone (TSH) levels within the normal range (0.4–5.0 mU/mL), and experienced an average of seven or more moderate to severe vasomotor symptoms daily for 14 consecutive days. Patients were excluded from the study if they used anticholinergics other than oxybutynin, had undergone hysterectomy or bilateral oophorectomy (with or without hysterectomy), were using hormone replacement therapy (oral, transdermal, intravaginal preparations containing estrogen and/or progestin, or vaginal gels), or had psychiatric illnesses. The collected data were subjected to statistical analysis. Results: In our study, the average duration of oxybutynin use was 34 days, and the somatic subscale of the MRS (Menopause Rating Scale) was found to be higher in the pre-treatment assessment compared to the post-treatment assessment (9 vs.