Yağsız vücut kitlesini içeren yeni bir formül ile glomerüler filtrasyon hızı tayini
Estimation of glomerular filtration rate with a formula including lean body mass
- Tez No: 203875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHMUS ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Glomeruler filtration hızını (GFH) doğru hesaplamak böbrek hastalığının şiddetini göstermede, dialize başlama zamanına karar vermede ve doğru ilaç dozu ayarlamada fayda sağlar. Serum kreatinini (SKr) renal fonksiyon göstergesi olarak yaygın olarak kullanılmakla birlikte GFH dışındaki faktörlerden de etkilenmektedir. Biz bu çalışmada demografik ve antropometrik değişkenlerin GFH'na etkisini araştırdık ve yağsız vücut kitlesini (YVK) içeren yeni bir GFH hesaplama yöntemi geliştirmeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: Çalışmaya kronik böbrek hastası (ortalama GFH 38,2 ± 28,2 ml/dk/1.73m2) 81 olgu (ortalama yaş 43,4±17,2) alındı. Gerçek GFH Tc-99m DTPA ile ölçüldü. YVK bioelektrik impedans analizi ile ölçüldü. Formüller elde edilirken doğrusal regresyon analizi kullanıldı.Bulgular: Doğrusal regresyon analizi kullanılarak farklı BMI gruplarında GFH'nın bağımsız değişkenleri obez olmayan grupta (BMI30kg/m2) YVK/SKr ve YK/SKr bulundu. Yaş, cinsiyet, kilo, boy, albumin ve 24 saatlik idrar protein atılımının ise GFH'nı etkilemediği gözlendi (p>0,05). Doğrusal regresyon analizi kullanılarak obez olmayan grupta [GFR=74,7/kr +1 (hasta erkekse) veya -3,5 (hasta kadınsa)] ve obez grupta [GFH=(1,255xYVK?0,825xVYK)/kr + 2,1 (hasta kadınsa) veya + 11,4 (hasta erkekse)] iki ayrı formül elde edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Accurate measures of glomerular filtration rate (GFR), which provide a useful index of renal disease severity, are required to help decide when to start dialysis and to estimate correct drug dosage. Serum creatinine concentration is widely used as an index of renal function, but it is affected by factors other than GFR. In this study, we researched affect of demographic and anthropometric variables on GFR. We aimed to develop a GFR estimation formula including lean body mass (LBM).Material and Method: We studied 81 patients (mean age 43.4±17.2) with cronic kidney disease (mean GFR 38.2±28.2 ml/dk/1.73m2). Actual GFR was measured by the Tc-99m DTPA. LBM was measured by the bioelectrical impedance analysis. We used linear regression analyses to develop new formulas.Results: The independent predictor factors of GFR in linear regression analysis were found to be 1/serum creatinine (SCr) in non-obese group (BMI30kg/m2). Age, sex, weight, height, albumin, and 24 hour urine protein excretion were not significantly predicted the GFR (p>0.05). Two different formula were develop with linear regression analyses for obese [GFH= (1.255xYVK?0.825xVYK)/Cr + 2.1 (if patients is woman) or + 11.4 (if patients is man)] and non-obese group [GFR=74.7/Cr +1 (if patients is man) or -3.5 (if patients is woman)].