Sedanter kadınlarda kalistenik ve pilates egzersizlerinin fiziksel ve fizyolojik etkileri
Physical and physiological effects of calisthenics and pilates exercises on sedentary women.
  1. Tez No: 583238
  2. Yazar: ÜLFET ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma sedanter orta yaş kadınlara yönelik 12 haftalık, kalistenik ve pilates egzersiz programlarının fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Denekler 30-45 yaşları arasında menopoz öncesi dönemde olan, kalistenik egzersiz (n:23), pilates egzersiz (n:20) ve kontrol grubu (n:20) olmak üzere toplam 63 sedanter, gönüllü kadından oluşturulmuştur. Kalistenik egzersiz grubuna 12 hafta süresince haftada 3 gün 50-60 dakika, %70-80 şiddetinde aerobik ve temel cimnastik hareketlerinden oluşan kalistenik egzersiz programı ve pilates egzersiz grubuna ise 12 hafta boyunca, haftada 3 gün, 50-60 dakikalık bölgesel kaslara yönelik, denge ve koordinasyon içeren Pilates Mat-Work egzersiz programı uygulanmıştır. Deneklerin egzersiz programı öncesi ve sonrası olmak üzere vücut ağırlığı, vücut yağ ağırlığı, yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, bel/kalça oranı, istirahat kalp atım sayısı, sistolik ve diastolik kan basıncı, esneklik, mekik, şınav, sağ-sol el kavrama kuvveti ve aerobik güç ölçümleri yapılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler Anova ve t test sonuçlarına göre Tukey testi ile analiz edilmiştir. Hesaplamalar SPSS 15.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of 12-week callisthenic and Pilates exercise programs on physical and physiological parameters of sedentary middle-aged women. The subjects consisting of 63 pre-menopausal sedentary volunteer women aged between 30 and 45 years were divided into calisthenic exercise (n:23), Pilates exercise (n:20) and control (n:20) groups. A calisthenic exercise program consisting of 70-80% intensity aerobic and basic gymnastic movements for 50-60 minutes, for 3 days a week for 12 weeks was applied to the calisthenic exercise group. For the Pilates exercise group, which was 3 days a week for 12 weeks, a 50-60-minute Pilates Mat-Work exercise program with balance and coordination was implemented for regional muscles. Before and after the exercise program, body mass, body fat mass, fat percentage, lean body mass, body mass index, waist/hip ratio, resting heart rate, systolic and diastolic blood pressures, flexibility, sit-up, push-up, right- and left-hand grip strength, and aerobic power of the subjects were measured. Data obtained at the end of the study were analyzed by the Tukey test based on Anova and t test results. The calculations were made using SPSS 15.0 software.