Kolorektal kanserde serum vasküler endotelyal büyüme faktör (VEGF) düzeylerinin bilinen prognostik faktörlerle ilişkisi
The relationship betwen serum level of VEGF and given prognostic factors in colorectal cancers
  1. Tez No: 203876
  2. Yazar: REMZİ BEŞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ: Kolorektal kanserler (KRK) gelişmiş ülkelerde en sık görülen kanser tiplerinden biri olup görülme sıklığı giderek artış göstermektedir. KRK'li bir hastada uygun tedaviyi planlamak için hastalığın prognozu hakkında bilgiye gereksinim duyulur. Anjiyogenesiz KRK'in ilerlemesinde önemli bir rol oynar. Preklinik ve klinik çalışmalardaki kanıtlar VEGF' ün insan KRK'inde temel anjiyogenik faktör olduğunu ve metastazların oluşumu ve kötü prognozla ilişkili olduğunu göstermiştir. Yaptığımız çalışmanın amacı KRK'li hastalarda VEGF seviyelerini ve bunun hastalığın diğer klinikopatolojik özellikleri ile olan ilişkisini analiz etmektirYÖNTEM: Çalışmaya preoperatif ve /veya postoperatif kemoterapi ve/veya radyoterapi almamış 71 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARYBACKGROUND: Colorectal cancer is one of the most common forms of cancer in developed nations, and the incidence of this disease is continuing to increase. A clinician encountering patients with colorectal cancer needs to know the prognostic factor expected outcome to plan appropriate therapy. There are numerous variables being related to survival. Angiogenesis plays an important role in colorectal cancer progression. Evidence from preclinical and clinical studies indicates that vascular endothelial growth factor (VEGF) is the predominant angiogenic factor in human colorectal cancer and is associated with formation of metastases and poor prognosis. The aim of the presented study is to analyze serum VEGF levels and its correlation with the other clinicopathological characteristics of patients with colorectal carcinoma.METHODS: 71 patient with colorectal adenocarcinoma were evaluated by estimation of VEGF and correlation with clinicopathological features. None of the patients received pre- and/or post-operative chemo- and/or radiotherapy.