Testis torsiyonuyla oluşan hasarın onarımında l-karnitinin etkinliği
The efficiacy of l-carnitine in restoring the damage caused by testicular torsion
- Tez No: 203886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Testis torsiyonu sıklıkla genç erkeklerde görülen ve müdahale edilmediği zaman gonad kaybına kadar gidebilen ürolojik acil durumlardan biridir. Her yaş grubunda görülebilmesine rağmen, özellikle pubertal dönem ve ilk 1 yaşta pik yapar.Literatür incelendiğinde testis torsiyonunda karnitinin kullanıldığı çalışmalar sınırlı olup, bu konuda yapılan tek çalışmada, testis torsiyonunda karnitinin etkisi araştırılmış ve sonuçlar histopatolojik açıdan değerlendirildiğinde karnitin tedavisi etkili bulunmuştur.Bizim yetişkin wistar albino ratlar üzerinde yaptığımız bu çalışmada testis torsiyonu tedavisinde; detorsiyonla oluşturulan reperfüzyon aşamasında kulanılanılacak olan L-Karnitinin torsiyone testis ve kontralateral testisteki etkisini testis sintigrafisi ile saptamak ve sonuçları histopatolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmaya 20 adet Wistar-Albino erkek rat dahil edildi. Ratlar 3 gruba ayrıldı.*Sham grubu (n=4),*İskemi/Rperfüzyon (I/R) grubu (n=8)*I/R + Karnitin grubu (n=8).Tüm gruplara ketamin anestezisi altında baseline testis sintigrafileri çekildi. 24 saat sonra sham gurubundaki ratlarda tunika vajinalis açılıp testisler serbestlendikten sonra torsiyon yapılmadan ipek sütürlerle tunika albugineadan geçilerek skrotuma tespit edildi. I/R ve I/R + Karnitin grubundaki ratların sağ testisleri saat yönünde 720º torsiyone edildikten sonra skrotuma 4 saat süreyle tespit edildi. Dördüncü saat sonunda torsiyonu görüntülemek için I/R ve I/R + Karnitin grubundaki ratların tekrar testis sintigrafileri çekildi. Daha sonra her iki gurubunda sağ testisleri detorsiyone edilerek reperfüzyon sağlandı. I/R grubuna 1cc intraperitoneal izotonik verilirken I/R + Karnitin grubuna 500mg/kg dozda intraperitoneal L-karnitin verildi ve bu dozlar 8 saat sonra tekrarlandı. Detorsiyondan 20 saat sonra I/R ve I/R + Karnitin grubundaki ratların tekrar testis sintigrafileri çekildi. Bu işlemlerden sonra her üç gruptaki ratlar yüksek doz ketaminle sakrifiye edilerek her üç grubun sağ ve sol testisleri alınarak histopatolojik olarak değerlendirildi.Sonuç olarak; detorsiyondan 20 saat sonra çekilen testis sintigrafisinde, sağ testiste (torsiyone) I/R grubu ile I/R+Karnitin grubu arasında, I/R+Karnitin grubu lehine radyoaktif madde tutulumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı(p0,05).Histopatolojik değerlendirmede, I/R+Karnitin grubundaki ratların sağ testis (torsiyone) kesitlerinde, stromal dokuda interstisyel ödem ve konjesyon dışında normale yakın bir tablo izlendi.Bu bulgular ışığında testis torsiyonu tedavisinde; reperfüzyon aşamasında uygulanacak olan karnitin tedavisinin I/R bağlı testisteki hasarın önlenmesinde olumlu etki yapacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Testis torsion which is often seen in males and which can result in gonad loss if it is not treated is one of the urological emergency cases. Although it can be seen in every age group, it especially peaks at puberty and first year.When the literature is reviewed, it is seen that the studies about using carnitine in testis torsion are limited, and in a unique study on this subject the effects of carnitine in testis torsion are investigated and when the results are assessed histopathologically carnitine treatment has been found effective.In this study that we carried out on Wistar albino rats, we aimed to determine the effects of L-carnitine which will be used during reperfusion phase formed by detorsion on torsioned testis and contralateral testis by testis sintigraphy, and to assess the results histopathologically.20 male Wistar-Albino rats were included in the study. Rats were divided into three groups.*Sham group (n=4),*Ischemia/Reperfüsion group (I/R) (n=8)*I/R + Carnitine group (n=8).Baseline testis scintigraphy of all groups were taken under ketamin anesthesia. 24 hours later tunica vaginalis is opened in the sham group rats. Then testes were freed, without torsion by passing through tunica albuginea with silk sutures and connected to the scrotum. Then, the right testes of the rats in I/R and I/R + carnitine groups were torsioned 720º in the clockwise direction and connected to the scrotum for 4 hours. After this 4 hours in order to image torsion, testis scintigraphies of the rats in I/R and I/R + Carnitine groups were taken again. Then, reperfusion was obtained by detorsioning the right testes of the rats in these two groups. While the I/R group was given 1cc intraperitoneal isotonic, I/R + carnitine group was given 500mg/kg intraperitoneal L-carnitine and these doses were repeated after 8 hours. 20 hours after detorsion, testis scintigraphies of the rats in I/R and I/R + Carnitine groups were taken again. After these processes, the rats in these three groups were sacrified and testes of the rats in each group were taken and assessed histopathologically.As a result, in the testis scintigraphies that were taken 20 hours after detorsion, in the right testis (torsioned), a statistically significant difference in respect of holding radioactive substance in favour of I/R + Carnitine group has been found compared to I/R group (p0,05).In the histopathological assessment, in the sections of the right testes (torsioned) of the rats in the I/R + Carnitine group, except for interstitial eudema and congession in the stromal tissues nearly normal statement was viewed.In respect to these findings, we consider that, the treatment of carnitine during reperfusion phase in the treatment of testis torsion will have positive effects in preventing the damage of I/R.