Amitiriptilin zehirlenmesi nedeniyle yatan olguların değerlendirilmesi
The evaluation of children with amitriptyline overdose whose place into our hospital
  1. Tez No: 203885
  2. Yazar: NURETTİN OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOŞNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Amitriptilin etkin, ucuz ve reçetesiz olarak kolaylıkla satın alınabilen trisiklik antidepresan ilaç olması nedeniyle Türkiye'de oldukça fazla kullanılmaktadır. Çocukluk yaş grubu zehirlenmelerinde gerek kaza sonucu gerekse intihar amaçlı amitriptilin zehirlenmeleri; son yapılan yapılan çalışmalarda sayısının gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Bu çalışmada hastanemiz çocuk acil servisine başvuran ve yatırılarak takip edilen amitriptilin zehirlenmesi olgularının klinik epidemiyolojik ve prognostik özellikleri geriye dönük gözden geçirerek gün geçtikçe artan bu sağlık sorununu gündeme getirerek çözüm önerilerine dikkat çekmektir.Materyal ve Metod: Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Büyük Çocuk, Süt Çocuğu Servisine ve yoğun bakım ünitesine 01/01/2006 ile 01/06/2007 tarihleri arasında Amitriptilin zehirlenmesi nedeniyle yatırılan 41 olgu demografik özellikleri, ilaç alım nedeni, ilacı kullanan kişi, hastaneye geliş süresi, başvurduğu ilk sağlık merkezi, ilk şikayeti, başvurduğu sağlık merkezinde yapılan tedavi, Glaskow Koma Skalaları, klinikte yattığı süre ve tedavi, klinik bulgular, hastanın yatış süresi ve prognoz retrospektif olarak incelendi.Bulgular: Çalışmaya alınan 41 hastanın %56,2'i kız, %43,9'u erkek, yaş ortalaması 4.34±3.19 (minimum 1 yaş maksimum 14 yaş) idi. Olguların % 88'i şehir merkezinden %22'si kırsal kesimden başvurmuş olup, %82,9'si kaza ile %17,1'i intihar amaçlı ilaç almışlardı. Olguların %78'i ebeveynlerin kullandıkları ilaçları almış olduğu, %14,6'sı ilacı sokakta bularak aldığı, %7,4 `ü misafirlikte aldıkları tespit edildi. Hastaneye başvuru süresi minimum 10 maksimum 720 dakika ortalama 131,92±149,06, aldıkları dozu bilinen 31 hastada ortalama dozu 5.20±4.19 mg/kg idi. İlk başvurduğu sağlık merkezinde %12,2 olguya mide lavajı yapılmadığı %22 olguya aktif kömür verilmediği tespit edildi. Olguların Glaskow Koma Skalaları ortalama 11.66±3.90 ve en sık ilk görülen şikayet %51,3 ile uykuya meyil idi. Olguların %34.1 `inde aritmi, %19.5'inde konvülziyon, %17.1'inde metabolik asidoz, %17.1'inde hiponatremi, %14.6'sında solunum arresti, %12.2'sinde hipotansiyon görüldü, en sık görülen aritmi ise %50 oranında sinüs taşikardisi idi. Klinikte hastaların %8.9'unu mide lavajı yapıldı, %17.1'ine aktif kömür , %46.9'una seri aktif kömür verildi. %53.7'sine idrar alkalizasyonu uygulandı. Hastaların %14,6'sının mekanik ventilatör gereksinimi oldu. %66.1 hasta yoğun bakımda takip edilmiş olup, yoğun bakımda ortalama yatış süresi 2.26±1.27 serviste ortalama yatış süresi 1.85±0.79 gün idi.1 hasta aritmi ve solunum yetmezliği nedeniyle kaybedildi.Sonuç: Olguların büyük çoğunluğu 0?5 yaş arasındadır. 10 yaş üzeri kızlarda intihar amaçlı amitriptilin zehirlenmesi oranı yüksektir. Diğer çalışmalara oranla solunum yetmezliği ve konvülziyon daha yüksek oranda görülmüştür. Amitriptilin zehirlenmesi bir çok çalışmada görüldüğü gibi sıklığı giderek artmakta, bazı çalışmalarda ise çocukluk çağında en sık zehirlenme nedeni olarak karşımıza çıkmakta ve yoğun bakım tedavisi gerektirdiği, mortalite ile sonuçlanabildiği görülmüştür. Güvenli kapak uygulamasının hayata geçmesi için mutlaka sağlık bakanlığı nezlinde girişimlerde bulunulmalı, sadece uzman hekimler tarafından reçete edilmesi sağlanılmalı, yeşil reçete kapsamına alınmalı, reçete edilen ailelere ilacın çocuklar için tehlikeli olduğu konusunda mutlak uzak tutulması gerekliliği anlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: Amitrityline is used quite much in Turkey because it is effective, inexpensive and it is tricyclic antidepressant that can be taken without a prescription. Amitriptyline toxication rates within recent years show an incearse in childhood toxication, either by accidentally or by suicide attemp. In this study, clinical, epidemiological and prognostic characteristics of the patients attemp to the pediatric emergency room and hospitalized amitriptyline intoxication circumstances are examined retrospectively and, underlines the treatment offers.Materials and Methods: In this study, the patients attemped to Dicle University Medical School Pediatric Health and Disease Late Childhood, Nurseling Childhood Room and Intensive Care Unit between 01.01.2006 and 01.06.2007 with amitriptyline diagnosis are investigated and 41 phenomenon, demographic specialities, reasons of taking drugs, length of the hospitalization time, the medical unit first applied by the patient, first copmlaining of the patient, first intervention done by the first medical unit applied by the patient, Glaskow Koma Scales, duration of hospitalization and treatment, clinical symptoms and prognosis are retrospectively checked.Results: %56.1 of the 41 patients were female, %43.9 male, age range is 4.34±3.19 (min 1 year, max 14 year). %88 from downtown area and %22 from country side. The reasons of using amitriptyline: %82.9 were accidentally %17.1 were suicide attemp. %78 of the patients took the drugs which their parents use, %14.6 took the drug after they found it on the street, %7.3 took the drug in a visit. The enterence period to the hospital took min 10min, max 720 min and mean is 131,92±149,06, known doses at 31 patients were 5.20±4.19 mg/kg. %12,2 of those were did not get gastric lavage, %22 of those did not get active coal when they were under therapy of first medical clinic applied by the patients. The Glaskow Koma Scales of the intoxication cases were approximately 11.66±3.90 and the most common complaint was %51,3 the complaint of shelving to sleep. %34,1 of the intoxication cases had arrhythmia, %19,5 of those had convulsion, %17,1 had metabolic acidosis, %17,1 had hyponatremia, %14,6 had aspiration arrest, %12,2 had hypotension. The most common arrhytmia was the sinus tachycardia with the percentege of %50. In clinic %8,9 got gastric lavage, %17,2 got active coal, %46,9 got series of active coal. The urine alkalinization was performed to %53,7 of intoxication cases. %14.6 of the patients needed mechanical ventilation. %66.1 of the patients were had intensive care, the intensive care duration was approximately 2.26±1.27days, hospitalization period was 1.85±0.79days. A patient has died with a reason of arrhythmia and shortness of breath.Conclusion: Most of the cases are between 0-5 yerars old. The rate of amitriptiline overdose to suicide is high among girls bigger than 10 years old. It has sean that rate of respiratory insuffıency and seizure is higher than other studies. The amitriptyline toxication frequency have been increasing as it shown in many reports, and in some cases it appears as the most common toxication in childhood, the intensive care is needed and there can be a critical consequence such as mortality. The ?child safe? lids are needed and Ministry of Health must take care of this issue. Only the specialists must prescript, it must be given under green prescription. The families that uses these drugs must be instructed and be warned about harms of these drugs on kids.