Kraniyal manyetik rezonans görüntülemede periventriküler lökomalazi saptanan hastaların radyolojik bulguları ile klinik semptomları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The correlation between clinical symptoms and radiological findings in patients with periventricular leukomalacia on cranial magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 203932
  2. Yazar: MUSTAFA İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAYDAR ATALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada herhangi bir nedenle kraniyal manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki yapılarak periventriküler lökomalazi (PVL) saptanan yaşları 1?16 arasında değişen toplam 45 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. PVL'nin radyolojik ağırlık derecesi, matürite ve hipoksik doğum öyküsü ile hastaların klinik bulguları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı.Hastaların radyolojik olarak 7'si hafif, 21'i orta, 17'si ağır derecede PVL'lilerden oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, 45 patients ranging between 1?16 years of age who underwent magnetic resonance imaging (MRI) for different reasons, and whose MRI revealed periventricular leukomalacia (PVL) were evaluated retrospectively. The aim of this study was to investigate the relation between the radiologic severity of PVL, maturity and history of hypoxic birth and the clinical findings of the patients.Radiologically, 7 of the patients had mild, 21 of the patients had moderate and 17 of the patients had severe PVL.