Manyetik rezonans görüntülemede beyaz cevher tutulumu olan serebral küçük damar hastalıklı ve mutipl sklerozlu hastalarda talamus difüzyonlarının karşılaştırılması
Comparison of thalamic diffusion in patients with cerebral small vessel disease and multiple sclerosis who have white matter involvement on magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 203933
  2. Yazar: BİLGE ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Serebral küçük damar hastalığı (SKDH) ve multipl skleroz (MS) konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'de benzer şekilde multipl, T2-hiperintens beyaz cevher lezyonları oluşturur. Pekçok klinik uygulamalar ve laboratuar testine rağmen bu iki hastalığın ayırımında halen zorluklar vardır. Çalışmamızda SKDH ve MS'lu hastalarda konvansiyonel MR incelemede normal görünen talamusların mikrostrüktürel değişikliklerini difüzyon-ağırlıklı görüntüleme (DAG) yardımıyla belirlemeyi amaçladık. İki patolojinin arteriyel tutulum oranı farklı olduğundan görünüşteki difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficient =ADC) değerlerinin de birbirinden farklı olacağını öngördük. Bunun için talamus ADC değerlerini kantitatif olarak ölçtük.SKDH olan 30 hasta ve MS'lu 30 hasta ile konvansiyonel MRG bulguları normal olan ve 30'ar kişiden oluşan iki kontrol grubunda DAG yapıldı ve talamus ADC değerleri ölçüldü.Talamus ortalama ADC değeri SKDH olan grupta (1.09 ± 0.12) X 10-3 mm2/s, kontrol grubunda ise (0.79 ± 0.07) X 10-3 mm2/s olup iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulundu (p0.05).Sonuç olarak, elde ettiğimiz veriler benzer görünümde T2-hiperintensiteleri oluşturan SKDH ve MS hastalığı arasında difüzyon farklılığı olduğunu ortaya koymaktadır. Konvansiyonel MR incelemeye eklenecek DAG ile bu iki hastalığın lezyonlarının radyolojik olarak birbirinden ayrımına katkı sağlanabilir. Ayrıca MS'un MRG tanı kriterlerine talamus ADC değerlerinin eklenmesinin bu kriterlerin özgüllüğünü artıracağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Cerebral small vessel disease (CSVD) and multiple sclerosis (MS) both harbor multiple, T2-hyperintense white matter lesions on conventional magnetic resonance imaging (MRI). Despite many clinical and laboratory tests, difficulties in the differentiation of these diseases still exist. In this study, we aimed to determine the microstructural changes via diffusion-weighted imaging (DWI) in normal appearing thalami on conventional MRI. For this purpose, the apparent diffusion coefficient (ADC) values from thalami were quantitatively measured. We hypothesized that the ADC values would be different in CSVD and MS, since the extent of arterial involvement is different in these diseases.DWI was performed on 30 patients with CSVD and 30 patients with MS along with 30 controls for each patient group whose conventional MRI revealed normal findings. ADC values from thalami were obtained.The mean ADC values of thalamus were (1.09 ± 0.12) X 10-3 mm2/s in patients with CSVD , whereas the mean ADC values were (0.79 ± 0.07) X 10-3 mm2/s in the control group. The mean ADC values were significantly higher in patients with CSVD compared to the controls.The mean ADC values of thalamus were (0.79 ± 0.08) X 10-3 mm2/s in MS patients, and (0.78 ± 0.07) X 10-3 mm2/s in the control group. The difference between mean ADC values of patient and control groups was not statistically significant (p>0.05).The results of our study revealed that there is a difference in the diffusion of thalami between CSVD and MS, which both cause T2-hyperintense lesions on conventional MRI. DWI, in addition to conventional MRI, may aid in the radiologic differentiation of these diseases. We also suggest that addition of ADC values of thalamus to the diagnostic MRI criteria of MS will increase the specificity of these criteria.