Ocak-mart 2008 de C.Ü.T.F. Hastanesi pediatri polikliniğine başvuran 6 ay-6 yaş grubu çocuklarda demir eksikliği anemisi sıklığı ve oral demir preparatlarının tedavi etkinlikleri ve sonuçları
The prevalence of iron deficiency anemia among children between 6 months and 6 years of age who applied pediatry clinic of C.Ü.T.F hospital and the efficasy of different oral iron preparations
- Tez No: 203931
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Demir Eksikliği Anemisi (DEA) çocukluk çağında özellikle süt çocuklarıve okul öncesi çocuklarda en yaygın sağlık problemlerinden birisidir. Bu çalışmada hastaneye başvuran süt çocukları ve okul öncesi çocuklarda Demir Eksikliği (DE) ve DEA sıklığını tesbit etmek ve farklı oral demir preparatlarının tedavi etkinliklerini ve sonuçlarını değerlendirmek amçlandı.Çalışmaya Ocak-Mart 2008 döneminde Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Pediatri polikliniğine başvuran 6 ay - 6 yaş grubu çocuklar katıldı. Yakın zamanda demir tedavisi almayan, akut enfeksiyon belirti ve bulguları veya kronik bir hastalığı olmayan toplam 271 (151 erkek, 120 kız) çocuk bu çalışmada yer aldı. DEA tanısı için Hb değerinin cinsiyet ve yaş için belirlenmiş değerin (bu yaş grubu için
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia (IDA) is one of the most common health problems during childhood especially in infants and preschool children. This study was planned to estimate the prevalence of iron deficiency (ID) and IDA among infants and preschool children applying hospital and to evaluate the results of treatment with different oral iron preparations.Children between 6 months and 6 years of age applying to the pediatry clinic of Cumhuriyet Univercity Faculty of Medicine hospital were selected for this study. Total 271 (151 boys, 120 girls) children who did not recieve iron therapy in recent times, have no signs and symptoms of acute infection or no chronic illness were enrolled in this study. IDA was diagnosed if Hb was lower than -2SD according to sex and age (for this age group