Generalize agresif periodontitisli bireylerde başlangıç tedavisine destek olarak kullanılan sistemik metronidazol+amoksisilin kombinasyonunun biyokimyasal ve mikrobiyolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of effects of metronidazole plus amoxicillin combination on clinical and microbiological parameters in treatment of generalized aggressive periodontitis
  1. Tez No: 203942
  2. Yazar: EMİNE ÇİFCİBAŞI YEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇİNTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasının amacı generalize agresif periodontitisli bireylerde periodontal başlangıç tedavisine destek olarak uygulanan sistemik metronidazol + amoksisilin kombinasyonu ile klinik iyileşmenin değerlendirilmesi, dişeti oluk sıvısı MMP-1 ve TIMP-1 seviyelerinde meydana gelecek olası değişimin incelenmesi, aynı zamanda bu hastalık grubunda etken patojenlerden olduğu düşünülen Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Tannerella forsythia, Treponema denticola, Porphyromonas gingivalis ve Pigmentli Prevotella'ların varlığının araştırılmasıdır.Bu amaçla 28 agresif periodontitisli birey çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubuna yalnızca başlangıç tedavisi, test grubuna ise başlangıç tedavisi ile birlikte sistemik antibiyotik uygulaması yapılmıştır. klinik ölçümler dizideki tüm dişlerde yapılmıştır. Tedavi öncesi (başlangıçta) ve sonrası 3. ve 6. aylarda grupların plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) sondalanabilir cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman düzeyi (KAD) ölçülmüştür. Başlangıçta klinik ölçümlerden 1 hafta sonra, 3. ve 6. aylarda ise hemen ölçümler öncesinde subgingival plak örnekleri ile birlikte dişeti oluk sıvısı örnekleri de toplanmıştır. Plak örnekleri önceden belirlenmiş olan en derin üç bölgeden havuz yöntemiyle, dişeti oluk sıvısı örnekleri ise en derin bölgeden toplanmıştır. Subgingival plak örnekleri öncelikle kültür yöntemiyle incelenmiş, total, fakültatif anaerop ve siyah pigmentli bakteri sayımları yapılmıştır. Kültür ortamında Porphyromonas gingivalis ve Prevotella intermedia grubunun tanısı yapılmış, elde edilen saf kültürlerde PCR yöntemiyle Prevotella intermedia grubu bakterilerin tür ayrımı yapılmıştır. Daha sonra direk olarak subgingival plak örneklerinden yine PCR yöntemiyle diğer bakterilerle birlikte bu grup bakteriler de tekrar incelenmiştir. Dişeti oluk sıvısında ise MMP-1 ve TIMP-1 seviyeleri ELISA yöntemiyle değerlendirilmiştir.Çalışmanın bulgularına göre her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı düzeyde klinik iyileşme tespit edilmiştir. Her iki grupta başlangıca göre 3. ve 6. aylarda sondalanabilir cep derinliğinde anlam düzeyde sığlaşma ve klinik ataşman düzeyinde anlamlı düzeyde artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the clinical healing by clinical indices, to quantify the amount of matrix metalloproteinase-1 and tissue inhibitors TIMP-1 expressed by human gingival crevicular fluid and assess the periodontal pathogens associated with generalized aggressive periodontitis such as Actinobacillus actinomycetemcomitans, Tannerella forsythia, Treponema denticola, Porphyromonas gingivalis and Pigmented Prevotella?s when metronidazol-amoxicilline were administerede adjunctive to periodontal initial therapy.The treatment of aggressive periodontitis has presented a challenge for clinicans. There are still no protocols for efficiently cotrolling this type of disease. By many researchs, contribution of systemic antibiotics are established for the treatment of patiens suffering from aggressive periodontitis. Among all these antibiotics, metronidazole-amoxicilline presents a good choice.Two study groups and 28 generalized aggressive periodontitis patients were included into the study. As adjunct to scalig and root planing, patients were administered metronidazole and amoxicillin. Clinical data were recorded at all teeth present in dentition., plaque indice (PI), gingival indice (GI), probing depth (PD) and clinical attachment level (CAL) were measured before sampling at baseline and after sampling at 3rd and 6th months. Plaque samples were collected from three preselected teeth by pooling and gingival crevicular fluid samples from depest sites at baseline, 3 months and 6 months after treatment. At all time points gingival crevicular fluid samples were collected to evaluate the amounts of MMP-1 and TIMP-1. Subgingival plaque samples were analysed for quantitative data and detection of Porphyromonas gingivalis and Pigmented Prevotella?s by culture technique. Then Prevotella?s and other pathogens were detected by PCR directly from subgingival samples.No differences were observed between the two study groups at any time points for clinical datas. According to the findings, subjects in control and test groups displayed a great reduction from baseline in probing depths and clinical attachment levels. There was not any significant difference in the total amount of MMP-1 between groups.