Karışık dişlenme döneminde sınıf ııı maloklüzyonlu bireylerde Jasper Jumper ve yüz maskesinin dentofasiyal yapılar üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of Jasper Jumper and face mask appliances on the dentofacial structures of cl iii patients in mixed dentition period.
  1. Tez No: 203988
  2. Yazar: CEYLAN ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken dönem sınıf III tedavisinde sıklıkla kullandığımız yüz maskesi apareyi ve hasta kooperasyonuna ihtiyaç duyulmayan modifiye şekilde uygulanan jasper jumper apareyinin dentoalveoler, iskeletsel yapılar ve TME üzerindeki etkinliğini karşılaştırmaktır. Bu amaçla İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti ABD'ına başvuran 46 hasta 3 gruba ayrılmıştır. 16 hasta Jasper Jumper, 17 hasta yüz maskesi ve 13 hasta kontrol grubunu oluşturmaktadır. Tedavi gruplarındaki 33 hastadan tedavi öncesi ve sonrası, kontrol grubundaki 13 hastadan kontrol öncesi ve sonrası olmak üzere; lateral sefalometrik radyografiler, panaromik radyografiler, el-bilek radyografileri, ortodontik modeller, ağız dışı ve ağız içi fotoğraflar ile Temporomandibular Rahatsızlıklar Araştırma ve Teşhis Kriterleri (TMR/ATK) anamnez ve muayene formları alınmıştır.Rutin olarak yapılan sefalometrik ölçümler dışında, tedavinin etkisiyle elde edilen değişikliklerin incelenmesi amacıyla Pancherz analizi kullanılmıştır. Buna göre; Jasper Jumper apareyi ile elde edilen iskeletsel (%51,4) ve dental (%48,6) değişikliklerin birbirlerine yakın olduğu görülmüştür. Apareyin biyomekanik etkisiyle uyumlu olarak %51,4'lük iskeletsel etkinin %47,1'inin maksilla kaynaklı olduğu saptanmıştır. Yüz Maskesi grubunda ise elde edilen iskeletsel etkinin %70,6 dişsel etkinin %29,4 olduğu saptanmıştır. İskeletsel değişikliğin ise %60,3'ünün maksilla kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. İki tedavi grubu arasında tedavi süreleri karşılaştırıldığında, Jasper Jumper grubundaki olguların tedavi süreleri, yüz maskesi grubundaki olguların tedavi sürelerinden anlamlı derecede kısa bulunmuştur. Yüz Maskesi grubunda SNA, ANB, SN/SGn, SN/GoGn, interinsizal açıda ve CoA, L6/MandD mesafesinde Jasper Jumper grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur. Jasper Jumper grubunda ise U1/ANS-PNS açısında ve is/OLP-ss/OLP mesafesinde yüz maskesi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur.Araştırmamızda, yüz maskesi ve Jasper Jumper grupları ile kontrol grubu TMR/ATK'ye göre temporomandibular rahatsızlık açısından değerlendirilmiştir. Her iki tedavi grubunda uygulanan tedavilerin TMR üzerine negatif etkisi bulunmadığı gibi, özellikle Jasper Jumper grubunda TMR semptomlarında azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of face mask which is used very often in Class III malocclusion, and modified Jasper Jumper appliances which needs minimum patient cooperation, on dentoalveolar, skeletal structure and TMJ. In this context, 46 samples were chosen from the patients who did apply to Istanbul University Dentistry Faculty Department of Orthodontics. These samples were distributed into three groups. Jasper Jumper group consists of 16 patients, face mask group consists of 17 patients and the control group consists of 13 patients. Lateral cephalograms, panoramic radiography, hand-wrist radiography, dental casts, intraoral and extraoral photographs, anemnesis and examination forms of Research Diagnostic Criteria and Temporomandibular Disorders(RDC/TMD) were obtained from 33 patients in the treatment groups before and after the treatment, and from 13 patients in the control group before and after the control.In addition to routine cephalometric measures, Pancherz Analysis was used to observe the change that acquired from the treatment. With reference to this, it is founded that skeletal and dental change obtained from Jasper Jumper appliances are close to each other. Skeletal effect, dental effect identified as 51,4 %, 48,6 % accordingly. Parallel to the biomechanical effect of appliance, 47 % of skeletal effect of 51 %, resulted from maxilla. In face mask group, skeletal effect was found as 70, 6 %, and the dental effect was pointed out as 20,4 % , 60,3 % of skeletal change was derived from maxilla. When comparing treatment time between two treatment groups, Jasper Jumper group has significantly shorter treatment time rather than face mask group. The increase in SNA, ANB, SN/SGn, SN/GoGn, interincisal angles and distance of CoA, L6/MandD of face mask group is statistically significant comparing to Jasper Jumper group. When Jasper Jumper group is taken to account in U1/ANS-PNS angle and is/OLP-ss/OLP distance, the increase was found statistically significant comparing to face mask group.In this study, face mask, Jasper Jumper and control groups were evaluated by considering the existence of temporomandibular disorder. Accordingly, treatments that were used for two groups have no negative effect on TMD and a significant decrease in TMD symptoms were observed especially in Jasper Jumper group.