Sınıf I sınır olgularda çekimli ve çekimsiz ortodontik tedavinin yumuşak doku profiline etkisinin karşılaştırılması
The comparison of the impact of extraction and nonextraction orthodontic treatment on the soft tissue profile in Class I borderline cases
  1. Tez No: 203987
  2. Yazar: ATİLLA ÇERİ
  3. Danışmanlar: PROF. MÜYESSER SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı; çekimli ve çekimsiz tedavinin etkisi ile 12 çekimli, 13 çekimsiz toplam 25 Sınıf I sınır olgunun yumuşak doku profilinde meydana gelen değişimlerin, üç ayrı jüri grubu tarafından değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlarla tedavi öncesi sefalometrik radyografilerde belirlenen yumuşak doku profil düzlemlerine göre dudak konumlarının ilişkisinin incelenmesidir.25 olgunun tedavi öncesi, sonrası yumuşak doku profil siluetleri, 20 plastik cerrah, 20 ortodontist, 20 dişhekimliği birinci sınıf öğrencisi tarafından VAS skalası ile değerlendirilmiş ve VAS skorları elde edilmiştir. Jürilerden elde edilen skorlar, başlangıç profil protrüzyonu ve çekimli çekimsiz tedavinin yumuşak doku profiline etkisini araştırmak için alt ve üst dudağın başlangıç protrüzyonlarının (alt ve üst dudağın E düzlemine göre) çizgisel bir fonksiyonu olarak grafikler ile gösterilmiştir.Jüri grupları tarafından Sınıf I sınır olgularda, çekimli tedavinin tedavi sonu profilleri, çekimsiz tedavinin tedavi öncesi profilleri tercih edilmiştir.Tedavi sonu E doğrusuna göre, çekimli olgularda üst dudak çekimsiz olgulara göre ortalama 1,24 mm, alt dudak ortalama 1,62 mm, tedavi sonu B doğrusuna göre, çekimli olgularda üst dudak çekimsiz olgulara göre ortalama 1,21 mm, alt dudak ortalama 1,18 mm, tedavi sonu H doğrusuna göre çekimli olgularda alt dudak, çekimsiz olgulara göre ortalama 0,78 mm daha düz bitmiştir.Elde edilen grafiklerde çekim regresyon çizgisi, çekimsiz regresyon çizgisini tedavi başı alt dudak E doğrusuna göre ortodontistler için -3 mm'de, plastik cerrahlar için -4,9 mm'de, öğrenciler için -1,8 mm'de, tüm jüri grupları için -3,5 mm'de iken kesmiştir. Çekim regresyon çizgisi, çekimsiz regresyon çizgisini tedavi başı üst dudak E doğrusuna göre ortodontistler için -4,8 mm'de, plastik cerrahlar için -4,6 mm'de, öğrenciler için -4,4 mm'de, tüm jüri grupları için -5,1 mm'de iken kesmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the changes on soft tissue profile wrought by extraction or nonextraction treatment, evaluated by 3 different groups of panels, and to analyse the relationship of examination results and lip distances to the reference lines designated from pretreatment lateral cephalometric soft tissue profile tracings of 12 extraction, 13 nonextraction total 25 Class I borderline patients.Panels of 20 plastic surgeons, 20 orthodontists and 20 first grade dentistry students evaluated soft tissue profile silhouettes of 25 patients vith VAS scale and VAS scores were obtained. The scores were plotted as a linear function of initial lower and upper- lip procumbencies (lower and upper lip to E-plane) to investigate the esthetic interaction between treatment strategy and initial profile protrusion.Posttreatment profiles of extraction patients and pretreatment profiles of nonextraction patients were preferred by the panels of observers in Class I borderline cases.Evaluations of 25 extraction and nonextraction cases demonstrated that the extraction patients ended-up 1.24 mm ? 1.62 mm (for upper and lower lip to E plane respectively), 1.21 mm ? 1.18 mm (for upper and lower lip to B plane respectively), 0,78 mm (lower lip to H plane) flatter than their nonextraction counterparts.For the orthodontists the extraction regression line crossed the nonextraction counterpart at an initial lower lip to E plane measuremenet of about -3 mm; for plastic surgeons, the lines crossed at -4.9 mm; for students, the lines crossed at -1.8 mm, for the all panels of observers, the lines crossed at -3.5 mm. For the orthodontists the extraction regression line crossed the nonextraction counterpart at an initial upper lip to E plane measuremenet of about -4.8 mm; for plastic surgeons, the lines crossed at -4.6 mm; for students, the lines crossed at -4.4 mm, for the all panels of observers, the lines crossed at -5.1 mm.