Cerrahi girişim uygulanan adölesanlar ile anne/babalarının anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki ve anksiyete nedenlerinin incelenmesi
The relationship between the anxiety levels of adolescents who undergo surgical intervention and their parents and examination of the anxiety reasons.
  1. Tez No: 203992
  2. Yazar: NURAY KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma, cerrahi girişim uygulanacak adölesanlar ile anne/babalarının anksiyete düzeyleri, anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki ve anksiyete nedenlerini incelemek amacıyla, tanımlayıcı, ilişkilendirici ve kesitsel tipte planlandı.Araştırmanın evrenini, Aralık 2006 / Temmuz 2007 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinin Çocuk Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji ve Genel Cerrahi Anabilim Dalları'nda cerrahi girişim uygulanmak üzere yatan adölesanlar ile onların anne/babaları oluşturdu. Araştırmanın örneklemi ise, araştırma kritelerini karşılayan ve araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendirildikten sonra izin alınan toplam 100 adölesan ile anne/babadan oluştu.
Özet (Çeviri)
The research was planned as descriptive, correlational and cross-sectional type to examine the relationship between adolescents who will undergo surgical intervention and their parents and to examine the reasons of anxiety .The research population consisted of adolescents hospitalized for surgical intervention in Pediatric Surgery, Orthopedics and Traumatology and General Surgery Departments of a hospital between December 2006 / July to 2007 and their parents. Sample of the research was comprised from 100 adolescents and their parents.