Cerrahi girişim uygulanan hastaların ameliyat sonrası iyileşme durumlarının incelenmesi
Investigation of postoperative recovery conditions of patients undergoing surgical intervention
  1. Tez No: 639306
  2. Yazar: TUĞBA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada farklı cerrahi girişimler uygulanan hastaların ameliyat sonrası iyileşme durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Nisan 2019-Ağustos 2019 tarihleri arasında İzmir ili Bornova ilçesindeki Türkan Özilhan Devlet Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Genel Cerrahi Servisinde cerrahi girişim uygulanmış 115 hasta dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Hasta Bilgi Formu, Butler ve arkadaşları (2012) tarafından geliştirilen Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi, Myles ve arkadaşları (2000) tarafından geliştirilen İyileşme Kalitesi-40 Anketi (QoR) kullanılmıştır. Araştırmanın amacına göre veri toplama ve değerlendirmede nicel yöntem kullanılmıştır. Bu amaçla örneklemde bulunan hastalara yüz yüze anket uygulanmış, ameliyat sonrası değerlendirme için hastalara ikinci defa telefonla ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 25 istatistik programı ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların tanıtıcı özelliklerinin dağılımları frekans ve yüzde ile gösterilmiştir. Çalışma bulgularına göre; cerrahi girişim sonrasındaki 15-30. günler arasındaki rahatlık, duygular, hareket özgürlüğü, ağrı ve genel olarak iyileşme kalitesinin, hastaların cerrahi girişim sonrası 0- 3.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the postoperative recovery status of patients who have undergone different surgical interventions. This cross-sectional and descriptive study was performed between April 2019 and August 2019 at Bornova Türkan Özilhan State Hospital in Bornova district of Izmir province. The population of the study was involved 115 patients who underwent surgical intervention at from Surgery Service. Data collection tools were Patient Information Form developed by the researcher, the Postoperative Recovery Index developed by Butler et al. (2012) and the Quality of Recovery-40 Questionnaire (QoR) developed by Myles et al. (2000). According to the purpose of the research, quantitative method was used in data collection and evaluation. For this purpose, face-to-face questionnaire was applied to the patients among the study sample, and the patients were contacted by phone for the second time for postoperative evaluation. IBM SPSS 25 statistics program was used to evaluate the data obtained from the research. The distribution of the demographics of the patients participating in the study were shown in terms of frequency and percentage.