Cerrahi girişim uygulanan yaşlı hastalarda ameliyat sonrası iyileşme durumlarının incelenmesi
Investigation of post-operative recovery in elderly patients undergoing surgical intervention
- Tez No: 804980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ERDAĞI ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma; cerrahi girişim geçiren yaşlı hastaların ameliyat sonrası iyileşme durumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. Çalışma Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi cerrahi kliniklerinde Aralık 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında 65 yaş ve üzeri 178 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”ve“Ameliyat Sonrası iyileşme Indeksi”kullanıldı. Hastalarla 0-3 gün yüz yüze 15-30 gün telefon ile görüşme sağlanarak veriler toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri, Güvenirlik analizi ile Cronbach alpha katsayısı, Bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla grup için ise ANOVA Varyans analizi ve Tukey ve Tamhane‟s T2 testleri ile incelenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların %39.9‟u 65- 69 yaş aralığında, %52.8‟i erkek, % 42.1‟i ev hanımıdır. Hastaların %34.8‟inin ortopedi servisinde yatmakta, %78.1‟nin daha önce cerrahi girişim öyküsü bulunmakta ve % 53.9‟u kronik hastalığa sahiptir. Hastaların 0-3 gün ameliyat sonrası iyileşme indeksi toplam puanın 2.47±0.80 olup, 15-30. gün arasındaki ameliyat sonrası iyileşme indeksi toplam puanının 1.60±0.72 olduğu; cerrahi girişim uygulanan yaşlı hastaların 15-30. gün arasındaki ameliyat sonrası iyileşme indeks puanlarının, 0-3.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a descriptive and relational screening design in order to investigate postoperative recovery status of elderly patients who underwent a surgery. The study was conducted with the participation of 178 patients at the age of 65 years and above in the surgical clinics of Kafkas University Health Application and Research center between December 2022-February 2023. In collecting the data,“Patient Information Form”and“Postoperative Recovery Index”were employed. The study data were collected through face-to-face interviews with the patients on days 0-3 and through phone interviews on days 15-30. In the evaluation of the data, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilks tests were used. For reliability analysis, Cronbach‟s alpha coefficient was used. The data were analyzed with t test in dependent and independent groups, with ANOVA for more than two groups and Tukey and Tamhane‟s T2 tests. Of the patients participating in the study, 39.9% were within the age range of 65-69 years, 52.8% were male, and 42.1% were homemakers. 34.8% of the patients were hospitalized in the orthopedics clinic, 78.1% had a history of surgical intervention, and 53.9% had a chronic disease.