İskeletsel sınıf 3 maloklüzyona sahip bireylere uygulanan ortognatik cerrahi tedavisinin farinks havayoluna etkilerinin üç boyutlu olarak incelenmesi
Three dimensional changes in pharyngeal airways of patients with skeletal class III malocclusion after mandibuler setback surgery
  1. Tez No: 203994
  2. Yazar: MEHMET SERKAL ARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Dentistry, Plastic and Reconstructive Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmada iki farklı cerrahi yöntemle tedavi edilen iskeletsel sınıf 3 anomaliye sahip olguların faringeal havayollarındaki ve uykudaki solunum paternlerindeki operasyona bağlı meydana gelen değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada iskeletsel sınıf 3 tedavisi için İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti A.D.'na başvuran 25 olgu yer almıştır. Olgular uygulanacak olan operasyon yöntemine göre 2 gruba ayrılmıştır; grup 1 sadece tek çene operasyonu ile alt çeneleri geriye alınacak olan 11 olgudan, grup 2 ise çift çene (alt çeneleri geriye, üst çeneleri ileriye) operasyonu geçirek 14 olgudan oluşmuştur. Operasyon öncesi (T1) ve operasyondan 6 ay sonra (T2) alınan kayıtlarla olguların faringeal havayollarının hem AP ve LAT boyutlarında (seviye 1-retropalatal ve seviye 2- retrolingual bölgedeki en dar alanda), hem de toplam hacminde meydana gelen değişiklikler üç boyutlu BT ile incelenmiştir. Aynı dönemlerde hastaların uykudaki solunum paternleride polisomnografi ile incelenmiştir. Takip dönemi sonunda toplam havayolu hacminde grup 1 olgularında anlamlı bir azalma (p=0,001) bulunurken, grup 2 olgularında anlamlı bir değişikliğe rastlanmamıştır. Faringeal havayolu retropalatal bölgede grup 1 olgularında hem AP (p=0,014) hem LAT (0,014) boyutta daralma bulunurken, aksine grup 2 olgularda hem AP (p=001) hem LAT (p=0,001) boyut anlamlı artış tespit edilmiştir. Faringeal havayolu retrolingual bölge AP ve LAT boyutlarında ise hem grup 1 olgularında (p=0,007 ve p=0,008) hem de grup iki olgularında (p= 0,004 ve p=0,027) anlamlı daralma bulunmuştur. Faringeal havayolunda meydana gelen tüm bu değişikliklere karşın polisomnografi ile yapılan uyku çalışmasında her iki grubun olgularında da uykudaki solunum paterninin değişmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the changes in pharyngeal airway morphology and sleep related breathing pattern of the patients with skeletal Cl.III malocclusion treated with two different surgery methods. 25 consecutive non-symptomatic (in terms of OSA) patients with skeletal class III malocclusion treated in İstanbul University were included in this study. The patients were divided into two groups considering the surgery type: group I, 11 patients who underwent mandibular setback surgery and group II, 14 patients who underwent bimaxillary (maxillary advancement, mandibular setback ) surgery. Before operation (T1) and 6 months after operation (T2) ,quantitative volumetric evaluation, anterio-posterior (AP) and lateral (LAT) dimensions (at smallest retropalatal area-level 1 and smallest retrolingual area-level 2) of pharyngeal airway was achieved by using 3-D CT. Furthermore polysomnographic evaluation was done. At the end of the follow-up duration, considering the results of paired t test there was a significant decrease in airway volume for group I (p=0,003) while there was no statistically difference for group II.Group I patients showed a decrease (p=0,014) while group II patients showed a significant increase . (p=0,001) in AP dimensions at retropalatal area, group I patients showed a minimal decrease (0,014), group II patients showed a significant increase of (p=0,001) in LAT dimensions at level 1.Both group I (p=0,007), and group II (p=0,004) patients showed a significant decrease in AP and LAT dimensions (p=0,008 ve p=0,027 respectively) at retrolingual area . Statistically no significant changes were found between pre and post surgery AHI scores for group 1 and group 2