İskeletsel sınıf 3 yapıya sahip bireylerin ortognatik cerrahi ya da yüz maskesi ile tedavisinin estetik açıdan değerlendirilmesi
Aesthetic evaluation of treatment of skeletal class 3 individuals with orthognathic surgery or facial mask
  1. Tez No: 523355
  2. Yazar: YAĞMUR KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERABİ ERHAN ÖZDİLER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, İskeletsel Sınıf 3 bireylere uygulanan farklı tedavi yöntemlerinde meydana gelen estetik değişikliğin farklı meslek gruplarındaki panel üyeleri tarafından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda profil silüetleri–profil fotoğrafları arasında estetik algı yönünden bir fark olup olmadığının da değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İskeletsel Sınıf 3, 29 hastanın verileri dahil edilmiştir. Çalışmada hasta arşivindeki tedavi öncesi ve tedavi sonrası lateral sefalometrik röntgen, profil fotoğrafları ve alçı modelleri kullanılmıştır. Bu hastalardan 10 tanesi çift çene operasyonu, 9 tanesi Le Fort I cerrahisi ve 10 tanesi ise yüz maskesi ile tedavi edilmiştir. Katılımcılara bu hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası profil ve silüet fotoğrafları gösterilmiştir. Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencilerine, Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf Öğrencilerine, ortodontistlere, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahlara, ağız, yüz ve çene cerrahlarına, diş hekimlerine, kulak, burun, boğaz uzmanlarına, Güzel Sanatlar Fakültesi 4. sınıf öğrencilerine ve Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümünde tedavi gören hasta velilerine uygulanmıştır. Toplamda 180 kişi çalışmaya dahil olmuştur. Elektronik ortamda hazırlanan ankette katılımcıların gösterilen fotoğraflara VAS ölçeği ile puan vermesi istenmiştir. Katılımcıların tedavi sonrası puanları tedavi öncesi puanlarına göre daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the changes in the different treatment methods applied to skeletal Class 3 individuals from aesthetic perspective by panel members in different occupational groups. In addition, it was also included in evaluating whether there is a difference in aesthetic perception between profile silhouettes and profile photographs. The data of 29 patients with skeletal Class 3 malocclusion were included in the study. In the study, lateral cephalometric x-rays, profile photographs and dental cast models were used before and after treatment in the patient's archive. Of these patients, 10 were treated with double jaw operation, 9 with single jaw operation and 10 with face mask. Pre-treatment and post-treatment profile and silhouette photographs of these patients were shown to participants. The participants consist of 9 groups. Study groups were constituted as follows: Kirikkale University Faculty of Dentistry, 1. class students; Kirikkale University Faculty of Dentistry, 5th class student; orthodontists; plastic reconstructive and aesthetic surgeons; oral and maxillofacial surgeons; dentists; otorhinolaryngologist ; Faculty of Fine Arts, 4. class students; relatives of patients who are treated in Kırıkkale University Faculty of Dentistry Orthodontics Department. The study was applied to these groups. 180 participants were involved in the study. In the computer survey, participants were asked to rate the photos according to VAS score. Participants' scores on post-treatment photographs were higher than pre-treatment scores (p 0.05).