Vena cava inferiyor çapının hemorajik şok tanısındaki yeri ve diğer şok parametreleri ile karşılaştırılması
The place of the diameter of inferior vena cava in diagnosis of hemorrhagic shock and a comparison of it to other shock parameters
  1. Tez No: 204026
  2. Yazar: NAZİRE BELGİN AKILLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL BAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda akut kan kaybının göstergesi olarak VCİ çapının kullanılabilirliğini araştırmayı ve şoklu hastalarda diğer şok parametreleri ile karşılaştırmayı planladık.Materyal-Metot: Çalışmaya toplam 78 hasta alındı. Bu hastalar 28'i vaka, ve 50'si sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunu oluşturmak üzere 2 gruba ayrıldılar. Her iki grubun vital bulguları alındı, şok indeksleri hesaplandı ve VCİ çapları ölçülerek bu değerler karşılaştırıldı. Ayrıca vaka grubunda da VCİ çap ölçümleri ile şok indeksi, laktat , BEe, HCO3 ile karşılaştırılması yapıldı ve mortalite ile ilişkileri araştırıldı.Bulgular: VCIe-AP hasta grubunda 14.3±3.6 mm, kontrol grubunda 29.3±4.8 mm (p=0.000), VCIe-ML hasta grubunda 8.9±2.5 mm, kontrol grubunda 19.4±3.6 mm (p=0.000), VCIi-AP hasta grubunda 10.9±3.6 mm kontrol grubunda 23.8±5.0 mm (p=0.000), VCIi-ML hasta grubunda 7.0±3.8 mm, kontrol grubunda 15.4±3.2 mm (p=0.000) tespit edildi. Hasta ve kontrol grubu arasında VCİ çapı anlamlı olarak farklı tespit edildi. Hasta grubunda VCI'nın tüm çapları ile şok indeksi, nabız, sistolik tansiyon, diyastolik tansiyon, verilen sıvı miktarı, hemoglobin, hematokrit, bayaz küre ve BEe arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Laktat (r =55) VCIe-ML ile daha fazla olmak üzere VCI'nın tüm çapları ile korele idi. Şok indeksi ile baz eksisi ve laktat arasında zayıf bir korelasyon tespit edildi. (sırasıyla r=37, r=43).
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it is aimed to investigate the usability of VCI diameter as a predictor for acute blood loss and to compare it with other parameters in patients having shock.MATERIAL AND METHODS: Total of 78 patients were included in the study. These patients were divided into two groups as a control group that consists of 50 healthy individuals and a study group that consists of 28 case patients. Vital signs of both groups were taken, shock indices were calculated and measured VCI diameters of both groups were compared. Furthermore, VCI diameters were also compared with shock indices lactat, BEe and HCO3 and the relationship between these parameters and mortality were investigated.RESULTS: VCIe-AP was measured 14.3±3.6 mm in the study group and 29.3±4.8 mm in the control group (p=0.000), VCIe-ML was measured 8.9±2.5 mm in the study group, 19.4±3.6 mm in the control group (p=0.000), VCIi-AP was measured 10.9±3.6 mm in the study group, 23.8±5.0 mm in the control group (p=0.000), VCIi-ML was measured 7.0±3.8 mm in the study group, 15.4±3.2 mm in the control group (p=0.000) .The VCI diameters of study and control groups were significantly different. No correlation was determined between all VCI diameters and shock index, heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, given liquid amount, hemoglobin, hematocrit, white blood cells and BEe. Lactat (r=55) was correlated with all VCI diameters, however, this correlation was better for VCIe-ML. Shock index was less correlated with base exess and lactat (r=37 and 43, respectively).