Rat modelinde nebivololün transvers rektus abdominis kas deri flep perfüzyonuna etkileri
The effect of nebivolol on rat transverse rectus abdominis flap perfussion
  1. Tez No: 204038
  2. Yazar: MEHTAP KARAMEŞE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Meme kanseri cerrahisi sonrası kullanılan meme rekonstrüksiyonu yöntemlerinden birisi transvers rektus abdominis kas deri flebidir. Bu flebin zon 3 ve 4 perfüzyon kısımlarında doku nekrozu sıklıkla meydana gelmektedir. Çalışmamızda nitrik oksit aracılı vazodilatasyon ve selektif beta-blokasyon etkisi ile kan basıncı kontrolü sağlayan Nebivolol'ün transvers rektus abdominis flebinin perfüzyonuna etkisini araştırmayı amaçladık. Nebivolol üçüncü jenerasyon beta reseptör antagonistidir ve NO salınımını artırarak periferik vazodilatasyon yapmaktadır.Çalışmada otuz adet Spraque- Dowley ratı beş deney grubuna ayrıldı. Tüm ratlarda, inferior pediküllü TRAM flep kaldırıldı. Birinci gruptaki altı adet rata hiçbir ilaç uygulanmadı. İkinci gruptaki ratlara cerrahi işlemden 24 saat önce 100 mg/kg nebivolol oral gavaj yöntemi ile başlandı ve postoperatif 7 gün uygulamaya devam edildi. Üçüncü gruptaki ratlara cerrahi işlemden 24 saat önce 100 mg/kg nebivolol oral gavaj yöntemi ile başlandı peroperatif ve postoperatif 7 gün uygulamaya devam edildi. Dördüncü gruptaki ratlara cerrahi işlemden 7 gün önce 100 mg/kg nebivolol başlandı ve postoperatif dönemde 7 gün devam edildi. Beşinci gruptaki altı adet rata cerrahi işlemden 7 gün önce 100 mg/kg nebivolol kullanıldı. Peroperatif ve postoperatif dönemde ilaç kullanılmadı. Yedinci gün tüm ratlardaki fleplerin fotoğrafı çekildi ve kan laktat düzeyi belirlendi.Kan laktat değerleri açısından istatistiksel olarak tüm gruplar, kontrol grubuna (grup I) göre belirgin farklıdır. En anlamlı fark kontrol grubu ile nebivololün preoperatif ve postoperatif dönemde kullanıldığı grup (grup 4) arasında tespit edildi. Fotoğraf değerlendirmelerinde nekroz alanının flep alanına oranı hesaplandığında; tüm gruplar, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farklı bulundu (P0,005).Bu çalışma nebivololün TRAM fleplerinde meydana gelebilecek iskemiye bağlı nekrozları azaltmada etkili bir farmakolojik ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
TRAM flap is one of reconstruction option for breast reconstruction after the breast cancer surgery. Necrosis usually occurrs on zone 3 and 4 of this flap. The aim of this study is to evaluate the effect of nebivolol (which affects on blood pressure regulation with selective ß-1 blocker and nitric oxide associated vasodilation) on rat TRAM flap.In our study, we used 30 Spraque?Dawley rats. Animals were randomly assigned to 5 treatment groups (n=6). A pedicled TRAM flap based upon the right inferior epigastric artery was elevated on all rats. Control group was the first group and no medication was given. In the second group, 100 mg/kg nebivolol was given orally 24 hours before the surgery and continued for 7 postoperatively days. In the third group the same treatment management was used and plus 100 mg/kg nebivolol was given intraoperatively period. In the fourth group nebivolol was given at same dosage orally 7 days before and after surgery for 7 days. In the fifth group the rats received 100 mg/kg orally nebivolol 7 days before surgery and no medication was given after the surgery. Seven days after surgery flaps were photographed and assessed for viability. In seventh day, blood lactate levels were also measured.All groups had low blood lactate levels than the control group.