Dental folliküllerde Activator Protein-1 (AP-1) üyesi Activating Transcription Factor-2 (ATF-2) proteininin ekspresyonu
Expression of Activating Transcription Factor-2 (ATF-2) protein, a member of Activator Protein-1 (AP-1), in dental follicles
  1. Tez No: 204062
  2. Yazar: İLKER BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH KEKLİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Erişkinlerde gömük kalmış dişlerin etrafında bulunan Dental folliküldeki (DF) epitel artıklarının kist oluşumunda etkin olduğu savunulmaktadır. Bu çalışmada büyüme, çoğalma ve farklılaşma gibi önemli hücresel olayları düzenleyen Activator Protein-1 (AP-1) ailesi üyesi ATF-2 proteininin DF'ün epitel hücreleri (EH) ve bağ dokusu hücrelerinde (BH) ekspresyon oranını saptamak ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. Diğer AP-1 üyelerinin benzer oranda eksprese olup olmadığını test etmek için de Fra-2 protein ekspresyonu araştırılmıştır.Araştırmamızda 30 hastanın DF dokularındaki EH'nde ve BH'nde ATF-2 ve Fra-2 immunoreaktivitesi (ATF-2-İR ve Fra-2-İR) immunohistokimyasal yöntem kullanılarak araştırıldı.ATF-2-İR pozitif hücrelerin oranları; EH'nde %17,36±9,55, BH'inde %27,27±14,86; Fra-2-İR pozitif hücrelerin oranları; EH'nde %20,04±11,47, BH'inde %16,71±9,05 bulundu.
Özet (Çeviri)
The epithelial rests contained by Dental follicle (DF) which exists around the impacted teeth in adults are effective in cyst formation. In this study, determining and comparing the expression rate of ATF-2 protein, which is a member of Activator Protein-1 (AP-1) family that regulates the cellular events such as growth, proliferation and differentiation, in DF?s epithelial cells (EC) and connective tissue cells (CC) is aimed. And for testing whether the other AP-1 members are expressed in a similar proportion or not, Fra-2 protein expression was investigated.In this research, ATF-2 and Fra-2 immunoreactivity (ATF-2-İR and Fra-2-IR) in EC and CC in DF tissues of 30 patients was investigated by using immunohistochemical method.The ratio of ATF-2-IR positive cells was found as %17.36±9.55 in EC, %27.27±14.86 in CC; and the ratio of Fra-2-IR positive cells was found as %20.04±11.47 in EC, %16.71±9.05 in CC.