Oral-dental implantlar üzerine bir araştırma
A Study on oral-dental implants
  1. Tez No: 11078
  2. Yazar: AHMET KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
74 ÖZET Titanyum blade ve disk implantların biyolojik ve biyomekanik yönlerini araştırmak amacıyla, 3'er adet blade ve disk implant, 3, 6, ve 9 aylık sürelerde klinik ve histopatolojik yönden incelemek amacıyla 6 adet köpeğe yerleştirilmiştir. Klinik sonuçlara göre disk implantların blade implantlara göre daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Blade implant çevresinde daha fazla plak birikiminin bu başarısızlıkta etken olabileceği düşünülmüştür. Histopatolojik olarak tüm implantların çevresinde yoğun bir bağ dokusu gözlenmiştir. Bunun yanında yabancı cisim tipi bir reaksiyon gözlenmemiştir. İmplantların biyomekanik yönlerim de araştırmak amacıyla 5 adet model oluşturularak, modellerin FEM ile incelenmesi sonucunda fibroosseöz integrasyonun yansıtıldığı modellerde, periimplantiumun doğal diş çevresindeki periyodonsiyum benzeri bir yastık görevi yaptığı ortaya çıkmıştır. İmplantların boyun bölgelerinde yüksek gerilme yığılmalarının olması bu bölgenin tasarımının önemli olduğunu ortaya koymuştur. Osseöz integrasyonun yansıtıldığı modellerde implant çevresinde diğer modellere göre daha fazla gerilme yığılmalarının oluşması kemikte zararlı et kilere yol açabileceği sonucuna götürmüştür.
Özet (Çeviri)
75- SUMMARY A STUDY ON ORAL-DENTAL IMPLANTS The biological and biomechanical aspects of titanium blade and disk implant were investigated. Six dogs were used in this study. To each of the 6 dogs, 3 blade and disk implants were inserted and the clinical and histopathological affects were studied 3-6 and 9 mounths postoperatively. Clinicaly, disk implants found to be more successful than blade types. The reason of the failure in blade implants were due to the more plaque accumulation around the blade implants than the other samples. Histopathologically, dense connective tissue was observed around all the implants, however foreign body reaction was not noted. Five models were constructed and studied by FEM to investigate biomechanical aspects of the implants. Periimplantium, in constructed models of the fibroosseous integration showed cushion type function similar to natural periodontium. In all the implant models, high tension accumulation around the neck of the implants revealed need for protection in this region. In the models of osseointegration, more tension accumulation was observed than the fibroosseous and control models. In conclusion, we can assume that osseointegration may cause bone damage.