Gastritis semptomu gözlenen köpeklerde gastroskopik değerlendirme: Gastrik helikobakterin tanısı ve önemi
Gastroscopic evaluation in dogs with signs of gastritis: Diagnosis of gastric helicobacter and its emphasis.
- Tez No: 204061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU BAKIREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Gastroenterology, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada gastritis semptomu gösteren ve göstermeyen iki grup köpekte gastroskopik incelemeyle alınan mide biyopsi örneklerinden yapılan histopatolojik inceleme, hızlı üreaz testi (HUT) ve PCR analiziyle Helicobacter heilmannii tip-II ve Helicobacter pylori varlığının tesbiti ve bunların kronik gastritis oluşumu ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 22 gastritis semptomu gözlenen, 18 semptom gözlenmeyen 40 köpek kullanıldı. Gastroskopi ile alınan dokuların histopatolojik incelemesiyle gastritis tipi, şiddeti ve spiral bakteri varlığı araştırıldı. Ayrıca numunelerden HUT ve PCR analiziyle Helicobacter spp.'nin (H.heilmannii tip-II, H.pylori) varlığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the presence of Helicobacter heilmannii tip II and Helicobacter pylori by rapid urease test, PCR and histopathological examination from the gastric tissue samples obtained by biopsy forceps during the gastroscopic examination and to evaluate the relation of these bacterias to chronic gastritis. In this aim, gastroscopy was performed to totally 40 dogs consist of 22 semptomatic and 18 asemptomatic. Density of spiral bacteria, type and severity of gastritis were determined histopathologically from the samples taken by gastroscopy. Besides, presence of Helicobacter spp. was investigated by rapid urease test, and PCR. Positive samples were analysed by PCR to detect the presence of H. heilmannii tip II and H. pylori.