Benzimidazol grubu pestisidlerden benomyl ve carbendazimin lipid peroksidasyonu ve antioksidan enzimler üzerine etkilerinin sıçanlarda araştırılması
Investigation of the effects of benzimidazol pesticides, benomyl and carbendazim, on lipid peroxidation and antioxidant system in rats
  1. Tez No: 204069
  2. Yazar: SADIK ÇATALGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ALPERTUNGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, günlük yaşamda karşılaşma olasılığımızın yüksek olduğu pestisidlerin toksik mekanizmasında oksidatif stresin rolü araştırıldı. Bu amaçla benzimidazol grubu fungusidlerden olan benomyl ve carbendazim sıçanlara tek dozda uygulandı ve uygulamadan 24 saat sonra servikal dislokasyon yoluyla sakrifiye edildi. Karaciğer, böbrek, testis ve beyin dokularında oksidatif stres göstergesi olarak lipid peroksidasyon son ürünü malondialdehid (MDA) ve indirgenmiş glutatyon (GSH) seviyeleri, süperoksid dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon redüktaz (GSH-Rd), gama glutamil transpeptidaz (GGT) ve glutatyon-S-transferaz (GST) antioksidan enzim aktivitelerinin tayini yapıldı.Tüm dokularda kontrol grubuna kıyasla MDA düzeylerinin arttığı ve antioksidan savunma sistemlerinde değişiklik olduğu gözlendi. Bu sonuçlardan benomyl ve cardendazimin lipid peroksidasyonu yolağıyla toksisiteye sebep olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of oxidative stress in toxic mechanism of pesticides which are inevitable in daily life for humanbeing was investigated.For this purpose, benzimidazole fungusides benomyl and carbendazim are applicated as a high single dose and after 24 hours from application the rats are sacrificed by servical dislocation. As an indicator of oxidative stress, the levels of malondialdehyde (MDA) and reduced glutathione (GSH) and the activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione reductase (GSH-Rd), ?? glutamyl transpeptidase (GGT) ve glutathione-S-transferase (GST) are observed in the liver, kidney, testis and brain tissues.In all tissues, it is observed that MDA levels are increased and changes in antioxidant defence system are occurred. These results suggest that lipid peroxidation can be a possible pathway for the toxicity of benomyl and carbendazim.