Farklı CAD/CAM sistemleriyle hazırlanan kuron protezlerinde kenar uyumunun incelenmesi
Evaluation of marginal fit of crown prosthesis generated with different CAD/CAM systems
- Tez No: 204070
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM PAMUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Diş hekimliğinde estetiğe olan ilginin artmasıyla birlikte yaygın bir uygulama alanı bulan tam seramik restorasyonların üretiminde daha sıklıkla bilgisayar destekli dizayn (computer aided design - CAD) ve bilgisayar destekli üretim (computer aided manufacturing - CAM) sistemleri kullanılmaktadır. Hazırlanan kuron protezi ile prepare edilmiş doğal diş yüzeyi arasındaki kenar aralığının belli miktarda olması restorasyonun devamlılığının sağlanması açısından oldukça önemlidir. Tam seramik sistemlerinin yaygın olarak kullanılmasına rağmen farklı üretim prosedürlerinin kenar uyumuna nasıl etki ettiğine ilişkin literatürde yeterli miktarda çalışma mevcut değildir. Çalışmamızda beş farklı CAD/CAM sistemi (Cerec, Cercon, Everest, Hint-Els ve Zeno) kullanılarak hazırlanan zirkonya altyapılı tam seramik kuron protezleri ile soy olmayan metal (Ni-Cr) kullanılarak hazırlanan kuron protezlerinin kenar uyumları profil projeksiyon cihazı kullanılarak restorasyonun üretim aşamaları olan altyapı, dentin ve glazür uygulamaları sonunda incelenmiştir. Gruplara göre altyapı, dentin, glazür ölçümleri arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı farklılık bulunmaktadır (p0.05). Tüm grupların karşılaştırılmasında yatay yöndeki tüm ölçümlerde farklı CAD/CAM sistemleri ile hazırlanan, zirkonya altyapılı tam seramik kuron protezlerinde yatay deformasyon ortalama değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır.CAD/CAM yöntemi ile hazırlanan tam seramik kuron protezleri ile kontrol grubu olarak seçilen metal seramik kuron protezleri arasında kenar uyumu açısından anlamlı fark bulunmuştur. Çalışmada incelenen tüm kuron protezlerinde elde edilen değerler klinik kabul edilebilir sınır olan 120 µm'un altındadır.
Özet (Çeviri)
Perceived aesthetic demands have led to the development of metal-free restorative systems. More recent fabrication techniques involve the computer-aided manufacturing (CAM) of computer-aided design (CAD) restorations. It is important that artificial crowns fit the prepared tooth accurately, as marginal deficiencies are predisposed to plaque accumulation and lead to increased risk of periodontal disease. Although all-ceramic restorations are widely used, there is a lack of information about the marginal fit of CAD/CAM systems and how the fit is affected by fabrication procedures.In this study; marginal fit of five different zirconia based full ceramic crown prosthesis manufactured by different CAD/CAM systems (Cerec, Cercon, Everest, Hint-Els, Zeno) and one Ni-Cr metal-ceramic system were evaluated. Twelve standardized crown prosthesis were fabricated on a metal die from each groups. The speciments were not cemented and were measured on the metal die by using a profile projector. Measurements were recorded at 4 points selected along horizontal and vertical planes and performed after framework, dentine and glaze procedure. Statistical analyses demonstrated no significant differences in the marginal discrepancy values among the 5 CAD/CAM systems(p>0.05).