Ortognatik cerrahi tedavi sonuçlarının bilgisayarlı öngörüsünde quick ceph programının güvenirliliğinin incelenmesi
Evaluation of accuracy and reliability of quick ceph software prediction by comparing orthognathic surgery treatment results.
  1. Tez No: 204075
  2. Yazar: ZEYNEP UÇAR ÜNLÜER SÜSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ortognatik cerrahi tedavi sonuçlarının öngörüsü için kullanılan çok çeşitli yöntemler vardır. Çalışmamızda ortognatik cerrahi tedavi görmüş vakalarda Quick Ceph 2000 programının öngörü profili, tedavi sonu lateral sefalometrik radyografi profili ile karşılaştırılmıştır. Cerrahi öncesi (T1) lateral sefalometrik radyografiler operasyondan 1.5 ay önce önce tedavi sonu (T2) lateral sefalometrik radyografiler operasyondan en az 6 ay sonra alınmıştır.Yaşları 18 ile 33 arasında değişmekte olan (ort 23.29±3.80 yıl) 21 erkek ( 7 tek çene + 14 çift çene), 24 kadın ( 13 tek çene + 11 çift çene ) toplam 45 sınıf III vakanın cerrahi öncesi ve tedavi sonu lateral sefalometrik radyografileri tarayıcı ile Apple Macintosh bilgisayara aktarılmıştır. Sefalometrik çizimler, 36 referans noktası belirlendikten sonra 20inch ekran üzerinde stream mode çizim yöntemiyle oluşturulmuştur. Metot hatasını belirlemek için radyografilerin 15 tanesi 10 gün sonra tekrar çizilmiştir. İstatistiksel değerlendirme Eşlendirilmiş dizilerde t testi ile P?0.05. anlamlılıkta gerçekleştirilmiştir. Tek ve çift çene operasyonu geçirmiş vakalar ve kadın erkek arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamız sonucunda tek ve çift çene operasyon grupları arasında bir fark bulunmamıştır. Cinsiyet karşılaştırmasında yalnızca bir parametrede vertikal yönde fark tespit edilmiştir. Program, Sti noktasını geride ve yukarıda, alt dudağı önde ve yukarıda, Sts noktası ve üst dudağı yukarıda öngörmüştür. Tedavi sonu ve bilgisayarlı öngörü profil çizimiarasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Fakat bu farkların 2.49 mm'nin altında olmasına bağlı olarak Q.C.2000 programının ortognatik cerrahi tedavi öngörüsünün klinik olarak yeterli güvenirliliğe sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are number of techniques avaliable for orthognathic treatment prediction. İn our study we analysed the accuracy and reliability of soft tissue predictions generated in patients treated with orthognathic surgery by comparing Quick Ceph 2000 software predictions with post surgical lateral cephalograms.The pre-surgical cephalograms were taken within 51 days prior to surgery. Post-surgical cephalographs were taken at least 6 months after surgery. Pre-surgical and post-surgical cephalographs of 45 ( 21 males and 24 females, mean age 23.29±3.80 years) patients were scanned into the Apple Machintosh computer and 36 landmarks were digitized. We used our own analysis to evaluate the differences between predicted and actual soft tissue profiles both in vertikal and horizontal planes. Intraoperator error was determined by redigitizing 15 cephalographs 10 days after initial digitization. Student-t test was used to calculate the statistical significance was set at P?0.05. Statistically significant differences were analysed for the total sample, patients grouped according to: mandibular setback and mandibular setback with Le Fort I operation, and gender differences. We found that, in horizontal plane Sti, and Me? soft tissue points are under predicted, Li soft tissue point is overpredicted by Q.C.2000. In vertikal plane Ls, Sts, Sti, Li of soft tissue points underpredicted. We found statistical significant differences only one parameter between females and males. We did not find statistical significant differences between sagittal setback operation group and mandibular setback with Le Fort1 operation group. Some of the soft tissue measurements showed statiscally significant differences between the predicted and actual values. Thus these differences are not much more than 2.49mm, we can say that, Q.C.2000 computer software offers reasonably accurate method of prediction.