Mine matriks proteini amelogeninin kemik yaralarina etkisinin siçanlarda histopatolojik olarak araştirilmasi
Histopathologically research of the effect of the enamel matrix protein amelogenin, on rats
- Tez No: 204076
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir mine matriks türevi olan Emdogain® (EMD), dişi destekleyen dokuların rejenerasyonunda klinik olarak kullanılan bir materyaldir. Ancak etki mekanizması hala çözülebilmiş değildir.Bu çalışmanın amacı, periodontal hastalıklarda alveolar kemik seviyesinin yükseltilmesi için son yıllarda kullanıldığını gözlemlediğimiz Emdogain® materyalinin kemik yaralarının iyileşmesine ne tür etkileri olabileceğinin, sıçanlarda histopatolojik olarak yapılan çalışmayla araştırılmasıdır.Çalışmamızda üç araştırma grubu üç de kontrol grubu oluşturulmuştur. Kemik yaralarının sakrifikasyonları yedinci, onbeşinci ve kırkbeşinci günlerde yapılmıştır. Araştırma gruplarında onar hayvan, kontrol gruplarında da aynı hayvanların diğer bacakları kullanılmıştır.Yapılan histopatolojik incelemelerden sonra Emdogain'in, kemik yarasının iyileşmesi sırasında iltihap oluşumunda, nekroz alanları görülmesinde ve fibrozisde azalma sağladığı saptanmıştır.Bulgularımıza dayanarak yeni kemik oluşumuna artırıcı bir etkisini belirleyemediğimiz Emdogain'in, özellikle fibrozis oluşumunu azaltarak remodelling safhasına geçişi hızlandırdığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Emdogain, a enamel matrix protein, is a clinically used material in regeneration of the supporting tissues of the tooth, but its mechanism has not been understood yet.The aim of this study is to investigate the effects of Emdogain on bone wound healing which is used in increasing height of the alveolar bone in periodontal diseases in recent years, with the histopathologic study done on rats.There are three test groups and three control groups in our study. Sacrifications of rats were done in seventh, fifteenth and fourtyfifth days. Ten experimental rats were used for each sacrification days, one leg of rats for control group and the other leg for test group.After the histopathologic analyses, we observed that Emdogain has no effect on bone healing, but we observed that it decreases the formation of inflammation, necrotic areas and fibrosis.According to our results, Emdogain, which has no effect on bone healing, accelerates the transition to remodelling phase by decreasing fibrosis formation.