Spina bifidalı hastalarda üst ekstremite değerlendirilmesi
Assesment of upper extremity in spina bifida
- Tez No: 204084
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Spina bifida (SB) en sık görülen konjenital anomalilerden birisi olup, meningomiyelosel (MMS) çocukluk döneminin serebral palsiden sonra ikinci sırada gelen nörolojik hastalığıdır. Bu çalışmada MMS'li çocukların üst ekstremite fonksiyonlarının normal çocuklarla karşılaştırılarak incelenmesi ve bozukluklarının ortaya konması amaçlanmıştır.Çalışmaya yaşları 7-12 arasında değişen 18 MMS'li hasta (çalışma grubu) ve 14 normal çocuk (kontrol grubu) alındı. Her iki grubun dominant ve non-dominant üst ekstremitelerinin fonksiyonları Jebsen-Taylor El Fonksiyon Testi (Jebsen-Taylor EFT) kullanılarak hareket hızı ve kalitesi yönünden değerlendirildi. Çalışma grubu ve kontrol grubunun yaş ortalamaları benzerdi (p=0.391). Çalışma grubunun hem dominant, hem de non-dominant üst ekstremitelerinde Jebsen Taylor EFT ile değerlendirilen yazı yazmak (p=0.000, p=0.000), sayfa çevirmek (p=0.000, p=0.000), küçük nesneleri kaldırmak (p=0.000, p=0.000), beslenmek (p=0.000, p=0.001), dama pullarını üst üste sıralamak (p=0.000, p=0.000), iri-hafif nesneleri kaldırmak (p=0.000, p=0.000) ve iri-ağır nesneleri kaldırmak (p=0.000, p=0.000) aktivitelerinin hızları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yavaş bulundu. Jebsen Taylor EFT uygulanırken hareketin kalitesi ile ilgili olarak MMS'li hastaların 2'sinde (%11.1) el-göz koordinasyon bozukluğu, 6'sında (%33.3) ince kavramalarda yetersizlik ve kompansatuvar hareketler, 5'inde (%27.7) ise ön kolda supinasyon eksikliği saptandı.Bu çalışma sonuçları MMS'li çocukların üst ekstremite fonksiyonlarının normal çocuklar ile karşılaştırıldığında yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. MMS'li hastaların tıbbi rehabilitasyon programlarının üst ekstremite fonksiyonlarını geliştirmeyi hedefleyen iş ve uğraşı terapisi uygulamaları ile desteklenmesi bu hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini ve yaşam kalitelerini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Spina bifida (SB) is one of the most frequently occurring congenital abnormality and meningomyelocele (MMC) is the neurological disease of the childhood having second place following cerebral palsy. In this study it is aimed to investigate the upper extremity functions of children with MMC compare to those of the normal children and to reveal their impairments.Eighteen patients with MMC (study group) and 14 normal children (control group) whose ages were ranging 7 to 12 and were included in the study. The functions of dominant and non-dominant upper extremities of both groups were evaluated by Jebsen-Taylor Hand Function Test by means of speed and quality of movement. The mean ages of study group and control group were similar (p=0.391). The speed of activities at Jebsen-Taylor Hand Function Test of both dominant and non-dominant upper extremity of the study group at writing (p=0.000, p=0.000), page turning (p=0.000, p=0.000), lifting small objects (p=0.000, p=0.000), feeding (p=0.000, p=0.001), stacking checkers (p=0.000, p=0.000), lifting large-light objects (p=0.000, p=0.000) and lifting large-heavy objects (p=0.000, p=0.000) were found to be statistically lower than those of the control group, respectively. With respect to the quality of movement during the application of Jebsen- Taylor Hand Function Test 2 of MMC patients (11.1%) had impaired hand-eye coordination, 6 (33.3%) had difficulty in fine grasping and showed compensatory strategies and 5 (27.7 %) had insufficient fore-arm supination.The results of this study revealed that the upper extremity functions of children with MMC were incapable in compare to normal children. The functional independency level and quality of life of the patients with MMC might be increased by medical rehabilitation programs supported by the occupational therapy applications aiming to improve their upper extremity functioning.