2006?2007 öğrenim yılında Gölcük'te Kocaeli Üniversitesi Meslek Yüksekokul öğrencilerinin sağlık düzeyi, sağlık hizmeti kullanımı ve etkileyen faktörler
The health level of the students at Gölcük ? Kocaeli University, proffesional school during educational year 2006-2007, use of health services and influencing factors
- Tez No: 204091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ETİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Gölcük'te 2006?2007 öğretim dönemi yüksekokul öğrencilerinin sağlık düzeyleri,sağlık hizmeti kullanımı ve etkileyen faktörleri belirlemek.Gereç ve yöntem: Çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Gölcük'deki üç meslek yüksekokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya seçilen 600 kişiden 536 sına (%89,3) ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri 75 soruluk anketin yanı sıra 12 soruluk GSA (Genel Sağlık Anketi) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında Pearson ve trend ki-kare analizleri, Kolmogrov Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %58.4'ü erkek, %41.6'sı kadındır. Öğrencilerin yaş ortalaması 19.8± 1.58'dir. Öğrencilerin %34.7'si algılanan sağlığını orta ve altında olarak belirtmiş, GSA-12 ortalama puanı 3.3 ± 3.2'dir. Öğrencilerin %12.1'si kronik hastalığı olduğunu, %0.7'si özürlülük durumlarının olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim : The health level of the students at Gölcük ? Kocaeli University, proffesional school during educational year 2006-2007, use of health services and influencing factors.Materials and Methods: The study is a cross-sectional survey. The scope of the study is the students of three vocational schools in Gölcük. In research 536 subjects participated (89.3 percent of the total). Research data were gathered by using a 75 questions questionnaire in addition to a 12 questions General Health Questionnaire (GHQ). During the evaluation period, Pearson and trend chi-square analysis, Kolmogrov Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test were applied.Results: % 58.4 of the participant students are male and %41.6 of female and mean age was 19.8± 1.6. Of the students, %34.7 had average or below average health according to perceived health scale. GHQ scores were mean 3.3 ± 3.2, and %12.1 of the students had chronic disease and %0.7 of the students were handicap.